Kişisel Gelişimi Nasıl Sağlarız?

Kişisel gelişimin birçok yararı vardır. Tabii görmezden gelirseniz birçok da zararı olur. Peki, bu gelişimi nasıl sağlarız?

1) Başarısızlık/ Deneyim: Bu, size biraz çılgınca gelebilir. Ama kişisel gelişim söz konusu olduğunda başarısızlığın yerini hiçbir şey tutamaz. Charlie Jones, seminerlerinde izleyicileriyle şu diyaloğu paylaşırmış:

“Nasıl bu kadar başarılı oldunuz?”

“Doğru kararlar vermem sayesinde.”

“Bu yeteneği nasıl edindiniz?”

“Deneyimlerimle.”

“Peki, bu deneyimleri nasıl edindiniz?”

“Yanlış kararlar vererek.”

Başarılı insanlar, başarısızlıklarını ve deneyimlerini kişisel gelişimlerine en büyük katkı olarak kullanırlar. Başarısızlığı kabullenin, hatta gülün ona. Başarısızlık öğretir, test eder, güçlendirir ve akıl verir. Sadece dramatik başarısızlıklardan değil, küçük hayal kırıklıklarından, günlük aksiliklerden ve utanç verici hatalardan da bir şeyler öğreniriz. Bu yüzden bunlardan yararlanmayı ve dersler almayı bilin.

2) Faydalı Kaynaklar: Başarısızlık, size yardımcı olur. Ancak neden her şeyi zor yoldan öğrenesiniz ki? Asıl kaynağımız, başkalarının yaptıkları hatalardan öğrendiklerimizdir. Liderlik üzerine yüzlerce kitap var. Bunları okuyun! Başkalarından kitap tavsiyeleri alın. Ancak birçok kitap, sizden daha farklı değerlere sahip insanlar tarafından yazılmışlardır. Bu yüzden saygı duyduğunuz insanların favori kitaplarını öğrenin. Alabileceğiniz tüm bilgiyi toplayın. Bir kitaplık kurun, notlar alın, satırların altını çizin, isterseniz sayfaları yırtıp görebileceğiniz yerlere asın. Okuldayken başka insanların hayatlarını kaynak olarak kullanın.

Böyle yaparsanız hayat okulunda daha fazla şey öğrenmek zorunda kalmazsınız. Yeni deneyimler edineceğiniz, başkalarının bilgeliklerini ve kullandıkları teknikleri öğrenebileceğiniz CD’ler dinleyin, seminerlere katılın. Doktorlar, avukatlar ve muhasebeciler, kariyerleri boyunca her yıl sadece bilgilerini arttırmak için para ve zaman harcıyorlar. Biz neden aynısını yapmayalım?

3) Doğru Ortaklıklar: Başarılı insanlar, doğru insanlarla zaman geçirirler. Bazen, yeni bir yola girdiğinizde ailenizden ve arkadaşlarınızdan çok az destek görürsünüz. Sizi korumak için ve kendi güvensizlikleri nedeniyle kararlarınızı desteklemeyebilirler. Size destek olmayanlar karşısında kendinize şu soruları sormalısınız:

  • Aldığınız kararlar hakkında sizden daha fazla bilgileri var mı?
  • Bu kararı almanızda size ilham veren hayalleri paylaşıyorlar mı?
  • Size tavsiyede bulunacak kadar başarılı ya da nitelikliler mi?

Bu sorulara cevabınız “hayır”sa neden bu tavsiyeleri dinleyesiniz ki? Hayatta başarılı olmuş kişilerin büyük hedefleri vardır ve devamlı olarak gelişirler. Başarılı olmak istiyorsanız böyle insanları dinlemelisiniz. Paranızı ve zamanınızı doğru insanlarla beraber olmak için harcayın. İyi niyetli görünen arkadaşlara ve sizi olduğunuz yerde saymaya zorlayan kişilere karşı dikkatli olun.

Kişisel gelişim, değişim demektir. Daha açık düşünen, daha güçlü, kendine daha çok güvenen, daha yetenekli, daha az bencil ve daha fazla cesaret verici ve yumuşak kalpli birisi olmayı gerektirir.