Kişisel Gelişim

Kişisel gelişim lafı artık ağızlara sakız oldu ve çoğu kişi bu kavramdan soğudu, hatta dalga konusu haline geldi. Haklılık payı da yok değil. Ancak kişisel gelişim durduk yere klişeleşmedi, demek ki dikkate değer yanları var. Bu dikkate değer yanları ve ne gibi sonuçlar elde edeceğimizi şöyle özetleyebiliriz:

Olabileceğinizin En İyisi Olmak: Gerçek şu ki insanların geneli, hayatlarının ilk 20 yılında vardıkları noktadan çok da fazla uzağa gidemezler. Çoğumuz büyüme çağımızda şuna inanırız: “Neysem, oyum.” Bu, belki de örnek alabileceğimiz çok az insan tanımamızdan kaynaklanıyordur. Hiç kimse, iletişim becerimizin ve düşünce tarzımızın, kariyerimizi geliştirmek konusunda çok kritik öğeler olduklarını söylememiş olabilir. Çoğu meslekte, kişisel gelişime ya da yeteneklerin eğitimine pek önem verilmez. Bunun yerine teknik yetenekler, çalışılan saatler ve yerine getirilen görevler ödüllendirilir. İşletmelerde, yönetimde, liderlikte, satışta veya insanlarla ilgilenmeyi içeren herhangi bir meslekte, kişisel gelişime bilinçli bir şekilde yatırım yapmak, başarılı olmak için çok önemlidir. İyi ilişkiler kurma prensiplerine aşina olmak, insanlara en iyi şekilde hizmet etmek ve onları pozitif yönde etkileyebilmek, kariyer için olduğu kadar evlilik için de geçerlidir. Ama bunlar, kendiliğinden olabilecek şeyler değillerdir!

Daha Etkin Birisi Olmak: Amerikan futbolu koçu Woody Hayes şöyle demiştir: “İnsanlarla birlikte kazanırsınız.” Kişisel gelişimin ilk amacı, “insanlarla birlikte kazanmanın” nasıl mümkün olacağının öğrenilmesidir. Hiç kimse baskıcı kişilerle beraber olmak istemez. Ama bizden hoşlanan ve bize saygı duyan insanlarla olmaya bayılırız. Ayrıca bu insanlar tarafından etkilenmeye de daha açık oluruz. Bu nedenle insanlarla iletişime geçmeyi öğrenmek ve etkinlik kazanmak, kişisel gelişim yolunda atılması gereken büyük bir adımdır.

Bir Lider Gibi Düşünmek: Çoğumuzun, büyüme çağımızda lider olarak örnek alabileceğimiz rol modeli olmamıştır. Ama kişisel gelişimimiz sırasında liderlik yapmayı öğrenebiliriz. Doğuştan bir lider değilseniz, lider gibi düşünmek zordur. Olayları bir liderin gözüyle algılamayı öğrenirsek bir lider gibi düşünür ve bir lider gibi davranırız.

Olumlu Tutumlar Sergilemek: Kişisel gelişim, başkalarına liderlik yapmamıza yardımcı olacak davranışları edinmemize yardımcı olur. İnsanların, olumsuz düşünmeye meyilli olduklarını biliyoruz. Bu olumsuz tutum, çoğunlukla çocukken çevremizden öğrendiğimiz alışkanlıklar veya geçmişte yaşadığımız kırgınlıklar sonucunda oluşur. Bazen de tıpkı bazı insanların daha kuşkucu olmaları gibi, bir kişilik özelliği olarak ortaya çıkar. Ancak kişisel gelişim, geçmişimiz ve kişiliğimiz nasıl olursa olsun, tavırlarımızı doğru bir biçimde şekillendirir ve pozitif olmamızı sağlar.