KİMLER LİDER OLABİLİR?

En küçük şirketlerde bile bir lidere ihtiyaç vardır. Bir patron olarak ya da üst düzey yönetici olarak, yetiştirmek üzere ekibinizin içinden bir lider adayı belirlemelisiniz. Bu seçimi yaparken adayınızın hangi özelliklerine dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz? En önemli kriterlerden bazılarını ve nasıl kişileri seçmeniz gerektiğini şöyle sıralayabiliriz:

  1. 1.      Hedeflerini Hayata Geçirebilen Kişiler

Bu tür kişiler, ummadığınız yerlerden çeşitli kaynaklar bulabilir. İnanmadığınız şeyleri size kanıtlar. İmkânsızlıklar içerisindeyken bir fırsat yaratabilir. Sıradan bir işi alıp olağanüstü bir hale getirebilir. Bahanelere sığınmaz ve istediklerini elde edebilmek için ne gerekiyorsa yapar.

  1. 2.      Fırsatları Yakalayabilen Kişiler

Çoğu kişi, fırsatlar kaçtıktan sonra onları fark etme eğilimindedir. Ancak fırsatlar kaçmadan onları yakalayabilmek ayrı bir kişilik özelliğidir. Gelecek vadeden liderler, bunun farkında olur ve işlerini şansa bırakmaz.

  1. 3.      İnsanların Üzerlerinde Güçlü Bir Etki Bırakabilen Kişiler

Lider adayınızı belirlerken yalnızca onun bilgi seviyesini gözlemlemekle yetinmeyin. Diğer insanlarla olan ilişkilerini ve onların üzerlerindeki etkisini de gözlemleyin. Etkisi ne kadar fazlaysa liderlik potansiyeli de o kadar yüksek demektir.

  1. 4.       Çevresindekilere Katkıda Bulunmaya Çalışan Kişiler

Çevrenizdeki herkesin, üzerinizde belirli bir etkisi vardır. Bazı kişiler sizi engeller ve size yük olur. Bazıları ise size katkıda bulunur ve sizin her konuda gelişmeniz için çaba sarf eder. Böyle bir kişiyi seçerseniz her ikinizi de daha üst seviyelere taşıyabilecek olan bir sinerji ortaya çıkar.

  1. 5.       Başkalarına İmkân Sağlayan Kişiler

Başarı yolculuğunda birilerini yanınıza çekmeniz ve birbirinize destek olmanız gerekir. Ama yanınıza alarak rehberlik ettiğiniz kişilere bir yol haritası sunmanız da önemlidir. Başarılı liderler, insanlara davetiye yollamakla kalmazlar, gelebilmeleri için gereken araçları da sunarlar. Lider adayınızı seçerken şunu unutmayın: Yalnızca karizması olan birisi başkalarını yanına çekebilse de, hayaline giden yol boyunca onları yanında tutamayabilir. Oysa başkalarına imkân sağlamaktan kaçınmayan bir lider, azimli kişilerden oluşan güçlü bir ordu kurabilir.

  1. 6.       Çevresindekilere İlham Veren Kişiler

19. yüzyıl yazarlarından Victor Hugo’ya göre: “Uygulanma zamanı gelmiş olan bir fikrin önünde hiçbir güç duramaz.” Liderlerin, en değerli başarı kaynakları fikirleridir. Çevrenizde yaratıcı insanlar olduğunda, ürettiğiniz fikirlerle, birbirinize ilham verme imkânına sahip olursunuz. Bu şekilde, hedeflerinize daha hızlı adımlarla yaklaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın