Kendimize Haksızlık Ediyor Olabilir Miyiz?

Başarılı insanları gözlemlediğimde fark ettiğim en belirgin ortak özellik, asla pes etmemeleridir. Olağanüstü olmayı sağlayan da işte bu kararlılıktır. Ama bu kararlılığın yanında gelişim süreci sırasında sabırlı olmaya da ihtiyacımız vardır. Çoğumuz günlük olayları ve sorunları gereğinden fazla önemserken aşama kaydetmek için belli bir sürece ihtiyacımızın olduğunu göz ardı ediyoruz. Harika bir seminer dinleriz ve bu ilhamın bizi başarıya götüreceğini düşünürüz. Ama gelişim bir anda olmaz. Günden güne gelişiriz, bir günde değil.

Başarılı olamadığımızı ve gelişmediğimizi zannederek kendimize haksızlık ediyor olabilir miyiz? Neden gelişim sürecimizi hafife alıyor ve erkenden pes ediyoruz? Neden kendimize gerekli zamanı veremiyoruz?

Yanlış Algılama

Bazen, hiçbir şey olmuyor gibi gözüküyor ve aslında bir şeylerin gerçekleştiği anlayamıyoruz. Sonuç olarak birisinin “Pes ediyorum!” dediği bir durumda, diğeri “Bu harika bir fırsat!” diyebiliyor. Bu tepkilerin arasındaki farkı nasıl açıklarsınız? Birisi süreci yanlış algılarken diğeri gelişmelerin farkına varıyor ve bu durumu, hayatının fırsatı olarak görüyor.

Yanlış “Neden”ler

Eğer bir işe başlamanız doğru bir “neden”e dayanmıyorsa o işi bırakmanız da bu “neden”le olacaktır. Bir arkadaşım, yönetici pozisyonunda olduğu işinden istifa etmeyi düşündüğünü söylemişti ve “Bu işi bırakmam için en az beş neden sıralayabilirim” demişti. Gülmeye başladım. O da “İstersem on neden bile bulabilirim” diye devam etti. Aslında ne kadar doğru değil mi? Dünyadaki her işi bırakmak için sayısız neden bulabiliriz. Bu yüzden anahtar soru “Neden bu işi bırakmalısın?” değil, “En başında bu işe başlamanın nedeni neydi?” olmalı. Bir işe doğru nedenle başlamak, zorlukların üstesinden gelebilmenizi sağlar.

Yanlış Bakış Açısı

Eğer sabırlı ve kararlı bir insansanız “büyük resmi” görebiliyorsunuz demektir. Elinizdeki çekiçle, bir taşın üstüne devamlı olarak vurduğunuzu düşünün. Onlarca kez vurduğunuzda bile hiçbir şey değişmez. Ancak kırk – elli kez aynı şeyi yaptıktan sonra taş çatırdamaya başlar ve yavaşça ikiye ayrılır. Taşın, sadece son vuruş nedeniyle çatırdadığını düşünmek yanlıştır. Önceki her vuruş, sürece etki etmiştir.

Yanlış Beklentiler

Önemli bir amaç için çalıştığınızı düşünün. Kendi hayatınıza ve gelecek nesillerin hayatlarına etki edecek bir amaç… Umarım böylesi bir amaca sahipsinizdir. Peki, bu tür bir amacın “hemen” gerçekleşmesini bekleyebilir misiniz? Büyük başarıları elde etmek, çok zaman alır. George Buffon şöyle der: “Deha, sabretme kabiliyetinden başka bir şey değildir.” Büyük amaçlarınıza fazladan zaman ayırırsanız gerçekleşmelerini görme ihtimaliniz artar.