KATE WINSLET

Genç ve güzel olduğu kadar başarılı da olan yıldız oyuncu, Titanik filmindeki rolü sayesinde çok büyük bir başarıya imza attı. Peki, bu kadar genç yaşta, bu tür bir başarıya imza atan ünlü aktör tam olarak kimdir.

Asıl adı Kate Elizabeth Winslet olan oyuncu, 5 Ekim 1975 tarihinde İngiltere’nin Berkshire şehrinde dünyaya gelmiştir. Babasının adı Roger Winslet, annesinin adı ise Sally Bridges’dır. İki kız kardeşe sahip olan oyuncunun büyükanne ve büyük babası ayrıca ablalarının oyuncu olmasından dolayı otomatik olarak oyunculuk eğitimi için yönlendirilmiştir. Bu doğrultuda on bir yaşında oyunculuk eğitimi için Redroofs Stage School’ da eğitime başladı. Okuldan mezun olduktan hemen sonra 1991 yılında TV reklamlarında ve Peter Pan gibi oyunlarda oynamaya başladı. BBC kanalında Dark Season ve Get Back adlı TV dizilerinde yer almaya başladı. Doksanlı yılların başında TV filmleri olan Anglo-Saxon Attitudes ve Casualty adlı dizilerin ardından 17 yaşında iken ilk sinema deneyimi olan Heavenly Creatures’daki performansı ile Yeni Zelanda Film ve Televizyon Ödülü’ne aday olarak, en iyi yabancı kadın oyuncu dalında ödülün sahibi olarak en genç ödül sahibi olan aktör olarak tarihe geçti.

1995 yılında ise Sense and Sensebility adlı film ile Oscar’ a aday gösterildi.

1997 yılında Titanic film tüm dünyada izlenen bir film ve çok büyük bir başarı olarak tekrar Oscar’a aday gösterildi.

Oynadığı filmlerde söylediği şarkıları sayesinde, yeteneğini fark eden müzik yapımcıları yıldız oyuncuya teklifte bulunarak, What If adlı albümü çıkarttılar. Albüm en çok dinlenen 10 parça içerisinde yerini aldı.

Elleri ile birçok sohbete konu olan güzel aktör,1996 yılında People Dergisine göre Dünya’nın en güzel elli kişisi olarak seçildi.

Film setinde tanışıp âşık olduğu Hideous Kinky ile 1998 tarihinde evlendi. Mia Honey adında bir kız çocukları olan çift, kısa bir süre sonra yollarını ayırdılar. Ardından ikinci evliliğini 2003 tarihinde Sam Mendes ile yaparak, Joe Alfie adında bir erkek çocuk dünya ya getirdi. Bu sebeple iki çocuğa sahip oldu.

Sense and Sensibility filmi ile En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında ve The Reader projesi ile de en iyi kadın oyuncu dallarında Bafta ödülüne sahip oldu.

2008 yılındaki Akademi ödüllerinde yine The Reader ile En İyi Kadın Oyuncu ödülünün sahibi oldu.

Yine The Reader filmi sayesinde ve diğer film çalışmaları ile En İyi Kadın Oyuncu – Drama dalında Altın Kürenin sahibi olmayı başarabildi.