KARİYER PLANLAMASI NASIL YAPILIR?

Kariyer planlaması beş aşamadan oluşur:

1)      Kendini Tanıma

2)      Meslekleri Tanıma

3)      İş Dünyasını Tanıma

4)      Kendine Uygun İş Bulma

5)      Kariyerinin Zirvesine Tırmanma

Kendini Tanıma

Kişinin ihtiyaçlarını, yeteneklerini, hayallerini, güçlü ve zayıf özelliklerini, değerlerini, ilgi alanlarını sorgulaması ve belirlemesi anlamına gelir. Bunları tespit ederek seçilen bir meslekte görev almak kişi mutlu kılar ve motive eder.

Meslekleri Tanıma

Meslekler hakkında bilgi toplarken şu noktaları göz önünde bulundurmalısınız:

–          Meslekte yapılan ana faaliyetler

–          Çalışma ortamı ve koşulları

–          Sahip olunması gereken nitelikler

–          Mesleğe hazırlık süreci

–          İlk kez işe giriş süreci ve koşulları

–          Meslekte yükselme süreci ve koşulları

–          Elde edilen gelir

–          İş bulma imkânı

–          Mesleğin gelecekteki durumu

İş Dünyasını Tanıma

İş ortamında bizzat bulunup vakit geçirmek, tüm bunları birinci elden öğrenmeniz için harika bir fırsat olacaktır. Bu yüzden kendinize uygun olduğunu düşündüğünüz mesleğin iş ortamını deneyimlemek için bir fırsat yaratın.

Kendine Uygun İş Bulma

Son hazırlıkları da tamamlamak üzeresiniz. Şimdi tam bir pazarlama sürecine giriyorsunuz. Başvuracağınız yeri belirlediyseniz onların neden sizi işe alması gerektiğini bir düşünün. O işe niye uygun olduğunuzun cevabını da zihninizde hazırlayın. Ayrıca başvuru yaparken dikkatli olun. Gözünüz yükseklerde olabilir, olmalı da. Ancak henüz hayalinizdeki pozisyon için yeterince hazır olmayabilirsiniz, bu durumu doğru analiz edin.

kariyer-planlama

Kariyerinin Zirvesine Tırmanma

Rotasız bir geminin kaderini serseri bir rüzgâr belirler. Eğer kaybolmak istemiyorsanız uzun vadeli hedefler yaparak kariyerinizle alakalı planlarınızı netleştirmelisiniz. Mesela işe başladığınız firmada kaç yıl çalışacaksınız? Sonra hangi firmaya geçmek istiyorsunuz? Alternatifli bir plan yapmayı ihmal etmeyin. Yani A firması olmazsa, B olabilir ya da C. Artık zirveye ulaştığınızda neler yapacağınızı düşünmeye başlayabilirsiniz.

One thought on “KARİYER PLANLAMASI NASIL YAPILIR?

  • Şubat 14, 2018 tarihinde, saat 10:09 am
    Permalink

    ben karıyer planlamama kendim belirledim. Ve yavaş yavaş da bu yönde ilerliyorum.Kendimi geliştiriyorum bu konu üzerinde çalışmalara devam ediyorum.

Bir cevap yazın