Kariyer, Özel Yaşam ve Hobiler

Hayatımızın kariyer, özel yaşam ve hobi üçlüsünden oluştuğunu söylemek pek de yanlış olmaz. En azından üçünün de mutlaka bir arada olması gerektiğini biliyoruz. Yine belli dönemlerde üçünden birini ya da ikisini ihmal ediyoruz. Hatta belki de uzun zamandır sadece bir öğeye odaklanmış durumdayız.

Bu üç öğenin birlikte olmadığı bir hayat zamanla bizi yoracak, bezdirecek ve her konudaki performansımızı düşürecektir. Mutsuz olmak için adeta garantili bir reçete gibidir. Çok yoğun bir iş hayatımız olabilir, bunun yanı sıra ilgilenmemiz gereken bir eşimiz ve çocuklarımız da olabilir. Tam tersine özel yaşamımızı merkeze alıp kariyerimize haksızlık da ediyor olabiliriz. Peki, nasıl hepsine zaman ayıracağız?

Öncelikle bu konulardaki eksiklerimizi tamamlamanın kendimize ve hayatımıza değer vermek anlamına geldiğini hatırlayalım. Mutlu bir insan olmayı hak ediyorsunuz. Kendinizi mutlu etmek en büyük sorumluluğunuz. Çünkü bunu sizden başkası, sizin için yapamaz. Kendinize değer verin ve yaşam kalitenizi artırmak adına bu üç öğenin hepsi için zaman ayırmak üzere güzel bir plan yapın.

Planınızı uygulamak konusunda kararlı ve disiplinli olun. Disiplinli olma kavramı her ne kadar kulağa sıkıcı gelse de bir süre sonra hepsine zaman ayırmak alışkanlığınız haline dönüşecek. Şimdiye kadar hangi öğeleri ihmal ettiyseniz haftada bir saat bile olsa programınıza alın ve ne olursa olsun programınızın bu kısmına sadık kalın. Zamanla diğer öğelerle eşit ya da birbirine yakın miktarda vakit ayırır hale gelebilmek için dozu yavaş yavaş artırın. Daha mutlu birisi haline gelmeye ve kedinizle gurur duymaya başladığınızı kısa sürede fark edeceksiniz. Hem kariyerinizde hem özel yaşamınızda hem de hobileriniz konusunda daha dengeli bir hayat sürmek çevrenizdeki herkese olumlu bir şekilde yansıyacak.