JULIA ROBERTS

Asıl adı Julia Fiona Roberts olan ünlü aktör,28 Ekim 1967 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin Georgia eyaletinde dünyaya gelmiştir. İrlanda asıllı bir aileye sahiptir. Annesi Betty Lou Bredemus ve babası ise Walter Grady Roberts’tır. İki kardeşe sahip olan oyuncunun ailesi Julia dört yaşında iken yollarını ayırdılar. Ayrılığın ardından babası vefat etti ve Julia bu dönemde oldukça sıkıntılı bir hayat yaşadı.

Lise öğreniminin hemen ardından ünlü bir aktör olma hayalini gerçekleştirmek için New York’a taşındı. İlk kez 1986 yılında Blood Red adlı film ile seyirci karşısına çıktı. Sonrasında Mystical Pizza / Mistik Pizza adlı filmde gösterdiği performansı ile kendinden oldukça bahsettirmeyi başardı.

Yıldız oyuncunun kariyeri boyunca rol aldığı projeler; Firehouse Babs, Blood Red, Miami Vice Mystic Pizza, Baja Oklahoma, Satisfaction, Steel Magnolias, Pretty Woman, Flatliners, Hook, Dying Young Sleeping with the Enemy, The Player, The Pelican Brief, Prêt-à-Porter, I Love Trouble, Something to Talk About, Everyone Says I Love You, Michael Collins, Mary Reilly Friends, Conspiracy Theory, Stepmom, Runaway Bride, Notting Hill,Ocean’s Eleven, America’s Sweethearts, The Mexican, Confessions of a Dangerous Mind, Grand Champion, Full Frontal, Mona Lisa ,Ocean’s Twelve, Closer, Charlotte’s Web, The Ant Bully , Charlie Wilson’s War, Fireflies in the Garden, Duplicity, Valentine’s Day, Eat, Pray, Love, Larry Crowne ve The Friday Night Knitting Club gibi önemli projelerdir.

Yıldız oyuncu 2002 tarihinde Daniel Moder’ la ile evlendi. Ve iki yıl aradan sonra ikiz bebek sahibi oldu.

Ünlü oyuncu en iyi kadın dallarında beş kez büyük ödüllerin sahibi oldu. Steel Magnolias ile Altın küre, Pretty Woman ile Bafta ödülünü, Prêt-à-Porter ve Erin Brockovich ile NBR ödülünü kazanmayı başardı.

Mona Lisa Smile Filmi ile akıl almaz bir ücret alarak en pahalı oyuncu olarak tarihe geçti. Hollywood yıldızlarının içerisinde en çok kazananı ve en zengin aktörü olarak Julia Roberts’i gösterebiliriz.