JİM CARREY

Jim Carrey yediden yetmişe herkesin bildiği, tanıdığı, üstün yetenekli olan Kanada’lı ünlü oyuncu hem komedi dallarında hem de drama da kendini ispatlamış, muhteşem bir aktördür. Asıl adı James Eugene “Jim” Carrey’dir.

1962 yılında Kanada’ da dünyaya gelmiştir. Evin dördüncü çocuğu ve en küçüğüdür. Muhasebe işinin yanı sıra saksafon çalan babası Percy Carrey, ev hanımı annesi Kathleen Carrey’ dir. Jim içine kapanık bir çocukken, ortamını bulduğunda bu utangaçlığı tamamen atan ve kendi şovlarını yapabilen bir yetenekti.

Okul yıllarında şov yapma özelliğini öne çıkarmak için The Carol Burnett Show adlı programa CV göndermiştir. Okuldaki öğretmenleri ders sonlarında şov yaparak mutlu olmasına yardımcı olurdu.

Ergenlik yıllarında ailesi ile çeşitli maddi sıkıntılar yaşamışlardır. Okulun yanı sıra çalışmış ve bu dönem içerisin de babasını da kaybetmiştir.

Yetmişli yıllarda dizilerde küçük çapta oyunculuk yaparak başlayan Jim Carrey, 1993 tarihinde “In Living Color” adlı bir şov yaptı. Mimiklerinin ve sempatikliğinin farkına varılan jim, Ace Ventura: Pet Detective filmi ile beyaz perdeye ilk adımını atmış oldu.

Ünlü aktör rol aldığı The Mask, Salak ile Avanak filmleri ile 1994 yılında ününe ün katmayı başardı.

1995 yılında Batman Forever adlı filmde The Riddler, yani bilmececi adlı rolü aldı.  Bu yıllarda Ace Ventura-When Nature Calls, Cable Guy, Liar Liar adlı filmlerde sıra dışı kimliklere bürünerek adından epeyce söz ettirdi.

Man on the Moon, The Truman Show, The Majestic, Eternal Sunshine of the Spotless Mind rol aldığı film ve programlarda komik yönünden uzaklaşarak, diğer yeteneklerini de sergilemiş oldu.

2 adet Altın Küre ödülüne ve başta komedi olmak üzere çeşitli dallarda en iyi erkek oyuncu ödülüne layık görülerek. Bir rekora imza atmış dokuz kez MTV film ödülünü almıştır. Özel bir dergi tarafından tüm zamanların en iyi 100 sinema yıldızı listesine 54.sırada, Dünyadaki en güzel 50 insan listesine girebilmiş ve doksanlı yılların ise En İyi Box Office yıldızları sıralamasında da 5. Sırayı almış ve Dünyanın en iyi komedyeni olarak seçilmiştir.