JAKE GYLENHAAL

Doğum adı Jacob Benjamin Gyllenhaal olan yakışıklı aktör, 19 Aralık 1980 yılında Amerika’nın Kaliforniya eyaletinde dünya ya gelmiştir. Yönetmen bir baba olan Stephen Gyllenhaal ve senaristlik yapan anne Naomi Achs’dir. Yakışıklı aktör bir kardeşe sahiptir. Aktör, Harvard-Westlake okulundan mezun olmuştur.

Sanat kokan bir ailede büyüyen yıldız oyuncu, adeta oyuncu olmak için yaratılmıştı. Ablasının da aktör olmasından dolayı aktörlükten başka hiçbir mesleği düşünmemiştir. Henüz on yaşında iken ilk rolünü Ekim Düşü adlı filmde almıştır.

Moonlight Mile adlı film sırasında çok ünlü aktörlerle rol paylaşma imkânı bulan yıldız oyuncu, kariyerindeki en önemli yükselişi bu film sayesinde gerçekleştirdi.

 

Yakışıklı oyuncu, City Slickers, Josh and S.A.M., Ekim Düşü, Donnie Darko, Bubble Boy,   Lovely & Amazing, Highway, Ay Işığında, The Good Girl, Abby Singer, Yarından Sonra, Brokeback Dağı, Jarhead, Kanıt, Zodiac, Yargısız İnfaz, Brothers, Untitled Moon Project, Prince of Persia: The Sands of Time, Nailed, Love and Other Drugs ve Source Code gibi bir çok filmde rol almıştır.

 

Yıldız oyuncu birçok projesi ile farklı dallarda aday olurken kazandığı ödüller ile en çok ödül sahibi aktörler arasında olduğu söylenebiliriz. Donnie Darko, ile çeşitli dallarda, çeşitli ödülleri alırken Brokeback Dağı adlı proje ile en iyi erkek yardımcı dalında Bafta ödülünü kapmıştır.

Yakışıklı aktör marangoz işleriyle ilgilendiğinde kendini çok mutlu ve bambaşka bir zamana gittiği hissine vardığını söyleyerek, sevk aldığı diğer hobiler arasında yemek pişirmek olduğunu da ekledi.