İŞVERENDEN TALEP EDEBİLECEĞİNİZ YAN HAKLAR

Firmaların, çalışanlarına sunduğu yan haklar bütçelerine ve hassasiyetlerine göre farklılık gösteriyor. Tabii çalışanların ihtiyaçları ve talepleri de… Verilen en temel hakların başında sigorta, yol ve yemek imkânı yer alıyor. Kurumsal şirketler SGK’ya bağlı olarak yapılan sigortanın dışında özel sağlık ve hayat sigortası ya da bireysel emeklilik imkânı sunabiliyor. Yemek için ise ücret vermek yerine yemek çekleri ya da kartları kullanılabiliyor.

    Bu genel geçer yan hakların dışında çalıştığımız kurumdan neler bekleyebileceğimizden haberdar olmalıyız. Böylece taleplerimizi buna göre düzenleyerek daha güzel şartlarda ve daha keyifli çalışabiliriz. Peki şirketler tarafından başka ne gibi yan haklar sunuluyor?

    En önemlilerinden biri, fazla mesai ücreti uygulaması olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü bilhassa özel sektörde esnek çalışma saatlerinde çalışmak zorunda olan personel sayısı oldukça fazla. Bu yüzden yaptığımız iş görüşmelerinde mesaiye kalmamızı gerektiren gün sayısını ve saatini ortalama olarak öğrenmeli ve fazladan çalıştığımız saatler için ek ücret alıp almayacağımızı sormalıyız.

    Çalıştığımız pozisyon sıklıkla telefon görüşmeleri yapmamızı gerektiriyorsa ve her zaman masa başında olmuyorsak mutlaka bir cep telefonu ve kurumsal bir hat talep etmeliyiz. Böyle bir telefonumuzun olması, dışarıya karşı da imajımızın daha profesyonel görünmesi açısından önemlidir.

    Bazı pozisyonlar esnek çalışma saatlerinde mesai yapmamız için uygun olabilir. İşin niteliğini ve gerektirdiklerini değerlendirerek işverenimizden çalışma saatlerimizi kendimiz için daha uygun olacak şekilde düzenlemesini isteyebiliriz. Bunun yanı sıra yine işin içeriğine göre sürekli olarak ya da zaman zaman evden çalışma imkânı için de anlaşmaya varabiliriz.

    Çoğu personel için lüks sayılabilecek yan haklar da mevcut. Özellikle büyük şirketlerde yönetici pozisyonundaki kişiler için pek çok ayrıcalık sağlanıyor. Mesela kıyafet, mobilya ya da kırtasiye ve kitap alışverişi için hediye çekleri, akaryakıt, seyahat, kreş, spor salonu, kişisel ve profesyonel gelişim için eğitimler gibi çok çeşitli yan haklar sunulabiliyor. Bu tür yan hakların verildiği sektörlerde yetişmiş üst düzey personelin azlığı firmalar arasındaki rekabeti artırıyor. Çalışanların firmaya olan bağlılığını korumak ve performansı yükseltmek için de önemli bir etken haline geliyor.