İşten Ne Zaman Ayrılmalıyım?

Bu başlık ilginizi çektiyse işinizle ilgili ciddi bir sıkıntı duyuyor olmalısınız. Ancak her sıkıntılı durum işten ayrılmayı gerektirmez. Çok bunalmış ya da aniden sert bir olay yaşamış olabilirsiniz. O zaman yapacağınız ilk şey kısa süre de olsa izin kullanmaktır. Çok yoğunsanız bile hafta sonuna ekleyeceğiniz 1 – 2 gün bile işe yarayabilir. Amaç, sakinleşmek ve daha objektif düşünebilmek için fırsat yaratmak.

Sorununuz, anlaşmadığınız çalışma arkadaşlarınızdan kaynaklanıyorsa birinci çözüm işten ayrılmak değil. Çünkü anlaşamadığınız kişiler hayatınız boyunca hem iş hem özel hayatınızda daima yer alacak. Onlardan kurtulduğunuzu düşünürken daha zorlu kişilerle çalışmaya başlama riskiniz var. Bu yüzden anlaşmazlıkları çözmek için her yolu denediğinizden emin olmalısınız.

Sorununuz; hak ettiğiniz maaşı ya da terfiyi alamama, kariyerinizde gelişmenizi sağlayacak yeni sorumlulukların size verilmemesi gibi nedenlerse işe kendinizi sorgulayarak başlayın. Zaten gerçekten bunları hak ettiğinize inanıyorsanız başka şirketlerin de sizi havada kapacağını düşünüyorsunuz demektir. O zaman işten ayrılmaktan çekinmiyor olmanız lazım. Eğer çekiniyorsanız içten içe siz de terfiyi hak etmediğinizi düşünüyorsunuz demektir. Bu durumda kendinizi geliştirme ve eksiklerinizi tamamlama yoluna gitmelisiniz.

Hiçbir sorununuz olmayabilir. Ama yerinizde saymanıza neden olan bir şirkette ve pozisyonda çalışmaya devam etmenizin sizin için çok büyük bir tehlike olduğunu unutmayın. İşiniz garanti gibi görünse de dengeler bir şekilde değişebilir ve siz ilerleme kaydetmediğiniz için başka şirketlerin de tercih ettiği biri olmaktan çıkabilirsiniz. Yerinizde saymaya başladığınızı hissediyorsanız iyice değer kaybetmeden başka bir şirket aramaya başlayın.