İşsizim Demeyin!

Yeni tanıştığınız ya da uzun süredir görmediğiniz bir arkadaşınız nerede çalıştığınızı sorabilir. Eğer çalışmıyorsanız “İşsizim” ya da “Çalışmıyorum” demek kulak tırmalayıcı olacaktır. Peki, bunun yerine ne diyebilirsiniz?

Tabii ki yalan söylemenizi tavsiye etmeyeceğiz. Birinci alternatif “Bir geçiş dönemindeyim” demek olabilir. Firmada işlerin yolunda gitmediğini ve hem dinlenip hem de daha iyi bir alternatif aradığınızı söyleyebilirsiniz. Bunun hemen arkasından da karşınızdaki kişinin işiyle ilgili bir şeyler sorarsanız topu güzel bir pasla ona atmış olursunuz.

İkinci alternatif “5 yıldır editörlük yapıyorum” benzeri bir cümle kurmaktır, tabii ilk kez tanıştığınız biriyse… “Hangi firmadasın” derse de birinci alternatifte belirtmiş olduğumuz şekilde yola devam edebilirsiniz. İkinci alternatifimiz, özellikle iş bağlantısı kurabileceğiniz türden kişilerle konuşurken mini bir mülakat gibi işlev görmesidir. Bu şekilde konuya giriş yapmanız kariyerinizden bahsetmenize ve hangi konularda tecrübenizin bulunduğunu belirtmenizde size yardımcı olur.

Üçüncü alternatifimiz “Reklam sektörünü ve yazmayı çok seviyorum, bu ikisini birlikte yürütebileceğim bir fırsat arıyorum” demektir. Direkt olarak işsiz olduğunuzu belirtmeniz karşınızdaki kişiyi gerebilir. Çünkü size iş bulabilmeniz için kendisini yardımcı olmaya sorumlu hisseder ama ne tür bir yetkinliğinizin olduğunu bilmediği için de sıkıntı duyar. Böyle bir cümleyle giriş yaparsanız “… Şirketi’nde birini tanıyorum, şu tür bir iş için birisini arıyorlar” diye cevap almanız kolaylaşır.