İşkur

İŞKUR, Türkiye İş Kurumu’nun kısaltmasıdır. Ülkemizde, işsizlikle mücadele konusunda vatandaşlara hizmet sağlamaktadır. Temel amacı iş arayan ve işverenler arasında ilişki kurmak ve onlara aracılık etmektir. Bunun yanı sıra istihdamın artırılması için pek çok proje gerçekleştirir ve işsiz kalan kişilere geçici bir süre için de olsa gelir desteği sağlar.

iskurÖzel İstihdam Büroları aracılığıyla işsiz kişilerin işverenlerle buluşmasına destek olur. Bunu yaparken de iş arayanlardan hiçbir ücret talep etmezken eleman arayışında olan kişilerden belli bir miktar ücret alır. Bu bürolar, İŞKUR’dan aldıkları yetkiyle eleman arayışlarını yazılı araçlarla ya da radyo, televizyon, video, internet, kablolu yayın veya elektronik bilgi iletişim araçları ve benzer yayın araçlarından biri ile duyurabilirler. Hem iş arayanlar hem işverenler, İŞKUR’un internet sitesi üzerinden de iş ilanı verebilir ya da ilanlara başvurabilirler. SGK, işsizlik sigortası ya da ücretsiz meslek kursları gibi pek çok konuda bilgi almak için siteden faydalanabileceğiniz gibi 444 75 87 numaralı telefondan da bilgi alabilirsiniz.

İŞKUR, kadınlara iş bulma ve girişimcilik konusunda ayrıca büyük önem vermekte ve destek sağlamaktadır. Ayrıca yaptığı kitap yayınlarıyla ve ülkemizin pek çok şehrinde gerçekleştirdiği kariyer günleri etkinlikleriyle vatandaşlarımızı bu konuda bilgilendirmekte ve yardımcı olmaktadır. Engelli vatandaşlarımıza da sağlamış oldukları çeşitli imkânlar bulunuyor. Örneğin; kendi işini kurmak isteyen engelli vatandaşlarımıza 26 bin TL’ye kadar hibe desteği verebiliyor.