İşkur ve KOSGEB

İŞKUR, iş arayan vatandaşlarımızı çok güzel fırsatlar sunmaktadır. Bunların en başında da meslekî kursları gelmektedir. Kurslar karşılığında hiçbir ücret talep edilmediği gibi katılımcılara günlük olarak 20 – 25 TL gibi kursa göre değişen miktarlarda para ödenmektedir. Ayrıca kurs süresi boyunca sigortaları da yapılmaktadır. Kursun sonunda ise başarılı olan kişiler Katılım Belgesi almaya hak kazanırlar. Bu belge, iş başvurularında ya da kendi işinizi kurarken KOSGEB’den destek almak üzere yapılan başvurularda kullanılabiliyor.

Kurslar ülkemizin neredeyse bütün şehirlerine yayılmış bir durumda ve çeşitlilik oldukça fazla. İŞKUR’un meslekî kursları 6 gruba ayrılıyor. Bunlar “Aktif İşgücü Programları, Mesleki Eğitim Kursları, İşbaşı Eğitim Programları, Girişimcilik Eğitim Programları, Toplum Yararına Çalışma Programları (TYP) ve Çalışanların Mesleki Eğitimi” şeklinde sıralanıyor. Ayrıca engellilere, hükümlülere ya da eski hükümlülere yönelik kursları da bulunuyor.

Hangi meslekler üzerine kurslar olduğuna birkaç örneği şöyle sıralayabiliriz: İşletmeci, sekreter, model makineci, garson, büro memuru, çoban (sürü yönetim elemanı), ahşap boyamacı, domates yetiştiricisi, tarım ürünleri satış elemanı, grafik tasarımı teknisyeni, kasiyer, kuaför, dikiş makinesi operatörü, biyolog, doğalgaz tesisatçısı, süt sığırı yetiştiricisi, ön muhasebeci, lojistik meslek elemanı, satış danışmanı, saraciye montajcısı, hasta kabul görevlisi, gazete muhabiri, cilt bakımı ve güzellik uzmanı, elektrikçi, iş güvenliği uzmanı, arıcı, ilaçlamacı, halkla ilişkiler ve tanıtım elemanı, bahçe bakım elemanı, çağrı merkezi görevlisi, heykeltraş, kalite kontrolcü, müşteri hizmetleri asistanı, aşçı yardımcısı, kaynakçı, tornacı, ayakkabı imalatçısı, sigortacılık meslek elemanı, makine mühendisi, endüstri mühendisi.