İŞİMİ SEVMİYORUM, NE YAPMALIYIM?

Başarılı insanların büyük bir çoğunluğu işlerini çok seven ve birazcık da işkolik kişilerdir. Hayattan zevk almamızın ya da en azından depresyona girmeden mutlu yaşamamızın ilk şartlarından biri sevdiğimiz işi yapmaktır. Sonuç itibariyle hayatımızın en büyük bölümünü çalışarak geçiriyoruz. Belki de uykuda ve ailemizle geçirdiğimizden daha fazla zamanımız işyerimizde geçiyor. Bu yüzden yaşama sevincimizi korumamız işimizi sevmemizle sıkı sıkıya bağlı. Hatta yaptığımız işten keyif almamızın, kötü bir aile hayatını bile telafi edebilecek kadar güçlü bir etkisi vardır.

“İşimi sevmiyorum ve bu beni çok mutsuz ediyor” diyorsanız yapmaktan uzak durmanız gereken ilk şey hemen işten ayrılmaya karar vermektir. Bunaldığımız dönemlerde fevri davranma olasılığımız oldukça yükselir. Böyle durumlarda kısa da olsa izne çıkmanız gerekir. Belki de hafta sonuyla birleştireceğiniz bir günlük izin bile rutinin dışına çıkmanızı sağlayacağı için sakinleşmenize ve daha doğru düşünmenize fırsat verir.

İşten ayrılma kararı vermeden önce şunu hatırlamanızda fayda var: Her işin ya da her insanın zorlukları ve sevimsiz yönleri vardır. Ayrıca her işin ya da her insanın avantajları ve hoş yönleri de vardır. Yani % 100 sadece iyi ya da kötü değildir. Eğer amacınız her şeyin yolunda gittiği ve herkesin çok sevimli olduğu bir iş bulmaksa hayal kırıklığına uğrayacağınızı garanti edebilirim. Bu yüzden iş değiştirmeyi düşünmeden önce şunları göz önünde bulundurun:

–          İşimin iyi ve kötü yönleri nelerdir? (Bunları ayrı iki liste halinde mutlaka yazın ve objektif olabilmeniz için bunu izin gününüzde yapın. “Neden bu işten ayrılmalıyım? Neden ayrılmamalıyım?” sorularıyla da oluşturabilirsiniz listelerinizi.)

–          Yeni işimde beni sinir edecek insanların olmayacağını mı hayal ediyorum?

–          Yeni işimde sevmediğim hiçbir görevin olmayacağını mı hayal ediyorum?

–          Bu işi sevmememin sebepleri benim bazı özelliklerimle ilgili olabilir mi? (Mesela en büyük sorun beni çok eleştiren bir müdürümün olması diyorsanız bir de şunu sorgulayın: Ben normalden sık mı hata yapıyorum ki müdürüm beni eleştirme fırsatı buluyor?)

–          Ben bu işi seçerken gerçekçi davranmamış olabilir miyim? (Yeni bir şeye adım atarken olumlu duygularımız ön plandadır. Bu yüzden tozpembe gözlüklerle ve gerçekçilikten uzak değerlendirmeler yapabiliriz. Böyle bir alışkanlığınızın olup olmadığını sorgulayın.)