İŞ HAYATINDA SAĞLAM İLİŞKİLER KURMAK

Yapılan işlerde başarıya ulaşmak, iyi bir ekip çalışmasına bağlıdır. Mutlaka hayatınızın her anında insanlarla iletişim kurmak zorundasınız. Soru şudur: İnsanlarla iletişim kurmak konusunda başarılı olabilecek misiniz? Liderlik edebilmeniz için, ekibinizdekilerle aranızda sıkı bir bağ kurmanız lazım. İnsanlarla sağlam ilişkiler kurmayı öğrenebilmeniz için gerekenleri özetledik. Kurduğunuz ilişkileri aşağıdaki beş madde çerçevesinde gözden geçirmenizi tavsiye ederiz:

1.      Saygı

İlişkilerden söz ediyorsak işin başının herkese saygı duymak ve değer vermek olduğunu kabul etmeliyiz. Yazar Les Giblin şöyle söylemiştir: “Bir insana içten içe değer vermiyorsanız yanınızda kendisini değerli hissetmesini bekleyemezsiniz.” İnsanlar henüz saygınızı hak edecek bir şeyler yapmadan, onlara sırf insan oldukları için saygı duymalısınız. Fakat aynı zamanda onların saygısını kazanmak için de çabalamalısınız. Saygıyı en çabuk kazanacağınız yer, en zor koşulların bulunduğu yerdir.

  1. 2.       Ortak Deneyimler

Saygı, iyi bir ilişkinin temeli olabilir, ama tek başına iyi bir ilişki kurmanıza yetmez. Tanımadığınız birisiyle ilişki kuramazsınız. Bu yüzden, zamanla oluşacak ortak deneyimlere ihtiyaç duyarsınız.

3.       Güven

İnsanlara saygı duyuyorsanız ve onlarla ortak deneyimler yaşayabilecek kadar birlikte vakit geçirmişseniz güven ilişkisini kuracak konumdasınız demektir. Güven, tüm sağlam ilişkiler için esastır. İskoç şair George MacDonald şu gözlemde bulunmuştur: “Güvenilir birisi olmak, sevilen birisi olmaktan daha değerlidir.” Çünkü güven olmadan, bir ilişkiyi sürdüremezsiniz.

4.       Karşılıklı Alışveriş

Tek taraflı ilişkiler uzun sürmez. Eğer taraflardan birisi sürekli veren ve diğeri de sürekli alan konumundaysa ilişki sona erer. Bu, her türden ilişki için geçerlidir. Dolayısıyla ekip içinde kurulan ilişkiler de buna dâhildir. İnsanlarla ilişkileri geliştirebilmemiz için karşılıklı bir alışveriş olmalı. Öyle ki, her iki taraf da hem kazanmalı hem de kendisinden bir şeyler vermeli. Ekip arkadaşlarınıza, iş arkadaşlarınıza ve diğer arkadaşlarınıza umutları, arzuları ve amaçları ile ilgili sorular sormayı unutmayın. İnsanlarla konuşurken onlara tüm dikkatinizi verin ve değer verdiğinizi belli edin.

5.       Keyif Alma

İlişkiler olgunlaşıp sağlamlaştığında ilişkinin tarafları birbirlerinden keyif almaya başlar. Böylece tatsız görevler bile eğlenceli deneyimlere dönüşebilir. İnsanları anlamak için harcayacağınız zaman ve gireceğiniz zahmetten daha fazla kâr payı getirecek olan çok az şey vardır. Başka hiçbir şey, bir birey ve bir lider olarak sahip olduğunuz itibara daha fazla katkıda bulunamaz. Hiçbir şey, size daha fazla tatmin veremez ve daha büyük bir mutluluk getiremez. Çok iyi ilişkiler kuran bir insan olursanız bireysel başarılara da ekip başarılarına da ulaşmanız kolaylaşır.

Bir cevap yazın