İŞ HAYATINDA KENDİNİZİ KANITLAYIN!

İnsanoğlunun en şaşırtıcı özelliklerinden birisi de kendisine güveninin olmayışıdır. Yeryüzünde farklı düzeylerde olsa da kendine güven sorunu yaşamayan ve başkaları tarafından kabul edilmek için can atmayan bir kişi bile yoktur. Herkes onaylanma ve çevresindekilerin beğenisini kazanma ihtiyacı duyar. Şöhrete, zenginliğe, başarıya ve güzelliğe sahip olan pek çok kişiyle dostluğum vardır. Hepsinin tavırları da kendilerine güvendiklerini yansıtır. Ama herkes gibi onların da onaylama, kabul görme ve beğenilme ihtiyaçları var. Yani dışarıdan kendisine çok güveniyor gibi görünmeleri sizi yanıltmasın. Marilyn Monroe şöyle demiş: “Ünlü olmak, kendinize güveninizi arttırmaz. Hatta sizi bu konuda daha çok şüpheye düşürebilir.”

İnsanın doğal ruhsal yapısının bir parçası olan kendine güvenememe sorununu, henüz hiçbir psikiyatrik yaklaşım kökünden çözemedi. O zaman bir şekilde bunu yararınıza kullanmanın yolunu bulmalısınız. Kendinize güvenememe hissinizi ortadan kaldırmak elinizden gelmez. Şimdiye kadar elde etmiş olduğunuz başarılardan ya da başkalarının sizi pohpohlamasından çok daha güçlü bir şeye ihtiyacınız vardır. Kabul görme isteği, içinizde, kendinizi kanıtlamak için bir heyecan uyandırabilir. Böylece kendinize güvenmeme duygunuz, azim duygusuna dönüşebilir.

Artık kendilerini belli bir çabayla ortaya koyarak kanıtlayan kişilerin yollarının açıldığı bir dönemde yaşıyoruz. Bazıları fark edilmedikleri için öyle sinirlenirler ki biraz beğeni ve takdir elde etme ihtiyaçları, içlerini azim duygusuyla doldurur. Bu sayede kendilerini kanıtlar ve fark edilirler. Duygularınızı akıllıca yönlendirebilirseniz başarılı olabilirsiniz ve yaşam kaliteniz de yükselebilir.

Kendinizi başkalarına kanıtlama arzunuzu harekete geçirmenin, zihinsel huzura ulaşmak için güvenilir bir yol olup olmadığı tartışmaya açıktır. Ama hayatınızı daha iyi bir hale getirmek için gereken motivasyonu ortaya çıkarabilir.