İş Görüşmesinde Nasıl Giyinmeliyiz?

İş görüşmesinde karşımızdaki kişiye ilk izlenimimizi giyimimizle veririz. Bu yüzden başarılı bir iş görüşmesinin ilk adımıdır kıyafet seçimimiz. Bu konuda hata yapmamanız için birkaç önerimiz olacak.

Bayanların en çok özen göstermeleri gereken şey abartıdan uzak durmaktır. Özellikle dekolteden kesinlikle kaçınılmalıdır. Göz makyajı koyu ve yoğun olmamalıdır. Aydınlık bir görüntü tercih edilmelidir. Rujun rengi çok dikkat çekici olmamalıdır. Oje mutlaka sürülmeli ama pastel renkler kullanılmalıdır. Payetli babetler, şıkırtılı bluzler tercih edilmemelidir. Ağır parfümler de olumsuz etki bırakacaktır. Çok dar ya da çok bol giyinmek de doğru olmaz. Ara renkler en uygun seçimdir.

Beyefendiler de düğüne gidermişçesine ağır ve abartılı takımlar seçmekten uzak durmalıdırlar. Kırışık kıyafetler de elbette ki kabul edilemez. Görüşme yerine erken varmanız da önemlidir. Koştura koştura görüşmeye gittiğinizde üstünüz başınız dağılmış ve ter içinde bir görüntü vermemek için evden erken çıkın. Bazı firmalarda illa ki kravat takmanız gerekmez. Buna dikkat etmelisiniz. Düz renk bir gömlek ve doğru seçilmiş bir kumaş pantolon yeterli olabilir. Parlak kumaşlardan kesinlikle uzak durun. Kravat takmanız gerekiyorsa göz alıcı desenleri tercih etmeyin.

Kıyafetlerimiz demode kalmış, kilomuz değiştiği için çoğu giysimizi kullanamaz duruma gelmiş olabiliriz. En azından şimdilik görüşmelere gitmek üzere bir “iş görüşmesi kombini” oluşturmak için alışverişe çıkabilirsiniz. Sonrasında tabii ki işyerinde de giyecek bir şeylere ihtiyacınız olacaktır. Ama siz birinci adıma odaklanın, görüşme başarılı geçerse bir alışveriş de yeni işinizi kutlamak için yaparsınız.