İŞ DÜNYASININ KAHRAMANI OL!

Hepimiz çeşitli sorunlarla mücadele ediyoruz. Gün içerisinde, iş hayatımızda yaşadıklarımız yüzünden strese giriyoruz. İnsanlar bize adil davranmıyorlar ve bazen bundan dolayı kendimizi güçsüz hissediyoruz.

Zor anlar yaşıyoruz, sinirlendiğimiz ya da yılgınlığa düştüğümüz anlar… Patronumuzun sinirli olduğu bir zamana ya da öfkeli müşterilere denk gelebiliyoruz. Eşlerimizi ve çocuklarımızı idare etmekte zorlandığımız günler geçirebiliyoruz. Hayat belirsizliklerle dolu ve değişmeyen tek şey, sürekli olarak bir şeylerin değişime uğraması.

Hayal kırıklığı yaşadığımızda, bazen kendimizi bir mağdur olarak görürüz. Pek çoğumuz şu mağduriyet cümlelerini hiç düşünmeden tamamlayabiliriz:

“Patronum bir …”

“İşim …”

“En kötüsü de, yapılacak …”

Mağdur psikolojisinde olan insanlar bu cümleleri “aptal”, “berbat” ve “hiçbir şey yok” gibi ifadelerle tamamlar. Bu tür ifadeler, kendilerini gerçekleştirir ve kişinin elinden gelenin en iyisini yapmasına imkân vermez.

Yine de bazı insanlar en zor anlarda bile çok iyi işler çıkarabilir. Belki siz de bu tür insanlar tanıyorsunuzdur. Karşılaştıkları strese ve birçok zorluğa rağmen, sinirlenseler ya da yaptıkları iş beğenilmese bile hızlıca güçlerini toplayarak kendilerine gelirler. Siz daha ne olduğunu anlayamadan pozitif bir psikolojiye girmiş, enerji dolmuş ve yaratıcı eylemlere geçmiş olurlar.

İş dünyasının kahramanları; sıkıntılı, endişeli, haksızlığa uğradıkları zor anlarda neşesini, olumlu tavırlarını ve bakış açılarını koruma kabiliyetine sahip olan pozitif insanlar arasından çıkar. Böyle insanların performansları, büyük bir zorlukla karşılaştıklarında bile en üst düzeydedir. Bu yüzden birer kahramandırlar.

Kahramanlar, hayatın zorluklarına boyun eğmezler. Onun yerine pozitif bir tavır takınır ve her türlü zorluğun üstesinden gelmenin bir yolunu bulurlar. Her zaman başarıya ulaşamazlar. Ama her zaman kendilerinin ve çevrelerinde bulunan insanların koşullarını ve imkânlarını geliştirmek için bir şeyler yapabilecekleri inancıyla hareket ederler.

Karşılaştığınız durumları nasıl ele aldığınız ve nasıl aktardığınız; hayatınızı olumlu, umut dolu ve nitelikli kılabilir ya da olumsuz, umutsuz ve bedbaht bir hale sokabilir. Sizi hayal kırıklığına uğratan ya da kızdıran günlük olaylara vereceğiniz karşılığı seçmek sizin elinizdedir. Mağdur psikolojisinden sıyrılmanız ve bir kahraman gibi davranmanız mümkün.

Bakış açınız, mutlu ve başarılı olup olmayacağınızı belirler. Hayata kahramanlar gibi bakarsanız pek çok yeni fırsata kapılarınızı açmış olursunuz. Çoğunlukla kahramanların bulunduğu bir yerde çalışırsanız şirketi içi iletişimin çok iyi olduğunu, stoklarınız anında tükendiğini ve yaratıcı fikirlerin her geçen gün çoğaldığını fark edersiniz. Güzel iş arkadaşlıkları kurmayı, yeni fikirlere açık olmayı ve değişimi kabullenmeyi deneyimlersiniz.