İŞ BULMAYI KOLAYLAŞTIRACAK BİLGİLER

Ülkemizde işsizlik oranı pek de iç açıcı değil. Ama karamsarlığın bir faydası yok. Neler yapabiliriz ona bakalım. Eğer birazdan belirteceğim 4 temel konuda donanımlıysanız iş bulma şansınızı artırabilirsiniz. Bu bilgiler hemen hemen bütün sektörlerde kendinize yer açmanıza imkan sağlar. İş ararken başvurabileceğiniz ilan sayısını çoğaltır ve en azından bir yerden başlamanız için size fırsat yaratır. Peki, nedir bilmemiz gerekenler:

1)      Bilgisayar Kullanımı ve Office Programları: Üniversite mezunuysanız zaten bu sorunu çoktan çözmüşsünüzdür ya da birazcık çalışmayla iyi seviyeye gelebilirsiniz. Ancak bilgisayarı ve bu programları hiç bilmeyenler bir kursa başvurmalılar. Eğer kurslara ayıracak bütçeniz yoksa Office Programları için internetten de faydalanabilirsiniz. Özellikle video anlatımlı içerikler işinizi görecektir. Sadece videoları izlemekle kalmamalısınız. Bol bol uygulama yaparak bu konuya zaman ayırmalısınız. Deneme-yanılma ve programı kurcalama yoluyla bir sürü şey keşfedeceksiniz. Programları kullanmanızı hızlandıracak kısayol tuşları hakkında da birkaç bilgi edinmeyi ihmal etmeyin. Bilgisayar bilgisi olan yakınlarınızdan da size bir şeyler öğretmelerini rica edebilirsiniz.

2)      İngilizce: Temel seviyede de olsa İngilizce bilmeniz çok önemli. Eğer okulda öğrendiğiniz İngilizce ile bir temel attıysanız işler kolay. Gerisi kendinizi geliştirmenize ve pratik yapmanıza kalır. İngilizce seviyenize göre bir gramer kitabı mutlaka edinin. Sonrasında İngilizce kitaplar okuyup tercüme etmeye çalışın. İngilizce yazışabileceğiniz ve konuşabileceğiniz arkadaşlarınızla mümkün olduğunca İngilizce iletişim kurun. Hem İngilizce konuşulan hem de İngilizce altyazısı bulunan filmler ve diziler izleyerek telaffuzu ve günlük konuşma dilini çok güzel geliştirebilirsiniz. Anlayamadığınız yerlerde gramer kitabına ve sözlüğe başvurursanız çok iyi sonuçlar elde etmeniz garanti. Hiç İngilizce bilmeyenler bile yine internet yardımıyla belli bir aşama kaydedebilirler.

3)      Outlook: Ofis ortamında ve masabaşı bir işte çalışıyorsanız kesinlikle az çok aşina olmanız gereken bir e-posta programıdır. Bilgisayarınıza bir Outlook yükleyerek günlük hayatınızda kullanmaya başlamanız bile işe yarayabilir.

4)      Ehliyet: Her işte olmasa da bazı işlerde araba kullanabilmeniz beklenir. Sırf ehliyetiniz ve sürüş pratiğiniz olmadığı için işi kaçırmaya değmez. Bu yüzden en kısa zamanda bu konudaki eksiğinizi de tamamlayın ki ayağınıza gelen iyi fırsatları tepmek zorunda kalmayın.