İŞ ARAMA SÜRECİ

İş arama süreci sürprizlerle doludur. Şansınız varsa ve herkesten birkaç adım öne çıkan özelliklere sahipseniz her şey çok hızlı ilerleyebilir. Tüm bunlara rağmen uzun süre iş bulma çabalarınızı sürdürmek durumunda kalabilirsiniz. Belki başvurduğunuz pozisyona belli dönemlerde işe alım yapılıyordur ve zamanlamanız yanlıştır. Bu konuyu araştırmalısınız.

is-arama

Özgeçmişinizi zannettiğiniz kadar iyi düzenlememiş olabilirsiniz. Daha farklı ve çok sayıda örnek inceleyip eksiklerinizi tamamlayabilirsiniz. Özgeçmiş hazırlama teknikleri de her alanda olduğu gibi değişime uğruyor, kendinizi güncellemeniz işe yarayabilir.

Başka bir sebep de mülakatlarda yeterli performansı gösterememek olabilir. Bu konuda çok çeşitli bilgilere ulaşmak ve mini eğitimler almak da mümkün. En azından işverenlerin yöneltebilecekleri sorulara göz atmanızda fayda var.

Diğer bir ihtimal ise özelliklerinizin ve yeterliliğiniz, başvurduğunuz pozisyonlara uygun olmamasıdır. Bu durumda gerçekçi bir değerlenme ve yüzleşme yapmanız gerekir. Bu değerlendirmeden sonra ya kendinize uygun başka pozisyonlar araştırısınız ya da eksiklerinizi tamamlamak üzere harekete geçersiniz.

Seçeneklerin zannettiğinizden daha fazla olduğunu fark edin ve bakış açınızı genişletin. Belki de tek ihtiyacınız olan şey daha fazla cesaret göstermektir. Olumsuz düşünce kalıplarınızın olup olmadığını da keşfetmeye çalışmalısınız. Annemizin olumsuz bir düşüncesini hiç sorgulamadan çocuk yaşta kabullenmiş ve önümüze sanal bir taş gibi yerleştirmiş olabiliriz. O taşı önümüzden çekmediğimiz sürece boş yere olduğumuz yerde takılı kalırız.

En önemlisi şu: En en en başarılı insanların hayatlarında bile büyük iniş çıkışlar olur. Dünyadaki tek ve en başarısız kişiymişsiniz gibi kendinize acımasız davranmayın. Ama bir şeyler öğrenmeden, kendinizi yenilemeden ve kendinize bir şeyler katmadan bu süreci heba etmeyin. “Serdin son zamanlarda, bir yerlerde sorun var” sinyali olabilir uzayan iş arama süreci. Bu sinyali ve süreci güzel değerlendirmeyi de hanenize başarı olarak yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın