İLETİŞİM BECERİLERİNİ GELİŞTİRMEK

İnsanın, yeni bir beceri edindikten sonra aralamayı başardığı kapıdan sızan ışığı görmesi, hayattaki en doyurucu duygulardan birisidir. Keşke güzel bir tutum, hayatta başarılı olmak için yeterli olsa. Ama “başarı yemeği” için birçok malzeme gerekir. Beceri de bunlardan birisidir. Abraham Lincoln, eğer bir ağacı kesmek için sekiz saati varsa bunun altısını baltasını bileyerek harcayacağını söylemiştir.

Başarının formülü, insanlarla nasıl geçinmek gerektiğini bilmektir. İnsani ilişkilerinizi geliştirmenin yolu, sınırlarınızın dışına çıkmanızdan geçer. Sosyologlar, insanların etkili bir şekilde iletişim kurdukları kişilerin, kendilerinden on beş yaş büyük ve on beş yaş küçük yaş aralığındaki kişiler olduğunu söylüyorlar. Yani eğer kırk yaşındaysanız elli beş ilâ yirmi beş yaş arasındaki kişilerle daha kolay anlaşabilirsiniz. Ama bu böyle olmak zorunda değil.
Asla kendinizi bu konuda sınırlanmayın. Çünkü sevgi duymak ve çabalamak, tüm sosyolojik sınırları aşar. İnsanlarla, onların iç dünyalarını anlamaya çalışarak ve onlara ilgi göstererek bağlantı kurabilirsiniz. Bunu yaptıkça insani ilişkileriniz bir derinlik kazanır.

İnsanlarla bağlarınızı artırmak, yeni bir motivasyon elde etmenin anahtarıdır. Kendinizi belli bir yaş aralığıyla ya da belli bir kültürel grupla sınırlamayın. Çünkü farklı bir insan grubuyla samimi bir bağ kurduğunuzda içinizde bir coşku uyanır. Kendinizi geleneksel düşüncelerinizin ve kültürel engellerinizin içine hapsetmeyin.

Geçmişte, insanlara güveninizi sarmış olan deneyimler yaşamış olabilirsiniz.
Bu, sizi başkalarıyla yakınlaşmaktan alıkoymasın. Birçok insanın hayatı, sırf siz onlarla tanıştınız diye güzelleşebilir. Kuracağınız yeni ilişkiler size çeşitli fırsatlar sunar. Çevrenizi farklı yaş aralığı ve farklı kültürel yapıdaki kişileri kapsayacak şekilde genişletmeye kendinizi zorlayın. Bu, insani ilişkilerinizin gücünü artırır.