HUGH JACKMAN

Asıl adı Hugh Michael Jackman olan tüm kızların yakından takip ettiği yakışıklı aktör, 12 Ekim 1968 yılında diğer Hollywood ünlülerinin, doğum yerlerine göre farklı olan Avustralya’nın Sidney, şehrinde dünya ya gelmiştir. Muhasebeci babasının adı Chris Jackman, annesinin adı ise Grace Watson’dır. Beş kardeşin en küçük ve yaramaz oğludur. Eğitim olarak Pymble Public School, Knox Grammer School ve Sydney Teknoloji Üniversitesi’nden gazeteci olarak mezun olmuştur. Okuldaki zorunlu derslerden biri olan oyunculuk dersi sayesinde oyunculuğa inanılmaz bir merak sardı ve tekrar Edith Cowan Üniversitesi’nin güzel sanatlar bölümünden mezun oldu.

Mezun olur olmaz Erskineville Kings, Paperback Hero, Law of the Land, Halifax f.p., Blue Heelers ve Snowy River: The McGregor Saga gibi TV dizilerinde rol almaya başladı.

Yıldız oyuncu, Oklohoma! Adlı oyunun sayesinde kendini büyük bir kitleye tanıtma imkânı bulabildi.

2002 yılında X-Men serinin ilk filmin de oynama şansı bulan yakışıklı aktör, tüm dünyaya kendini tanıtmış oldu. Bu aşamadan sonra sinema filmlerinin en çok aranan aktörler listesinde yerini almayı başardı.Üç seriden oluşan bu filmin tüm serilerinde yine baş rol oyuncusu olarak akıllarda yer etmeyi başardı.

Yıldız aktör, X-Men dışında, Law of the Land, Correlli, Erskineville Kings, Paperback Hero, Kate & Leopold, Van Helsing: The London Assignment, Stories of Lost Souls – segment Standing Room Only, Scoop, Uncle Jonny, Real Steel, Les Misérables, The Wolverine, Prisoners gibi filmlerde de rol almıştır.

Ayrıca X-Men Origins: Wolverine ve Deception gibi filmlerinde yapımcılığını kendisi gerçekleştirmiştir.

2013 yılında Sefiller filmindeki performansı ile Müzikal veya Komedi dalında ve En İyi Aktör dalında Akademi ödülüne aday olurken, Müzikal veya Komedi dalında ise Altın Küreyi kazandı.

Yıldız oyuncu, Tony Ödülleri’ndeki sunuculuk performansı sayesinde Emmy Ödülü’nü kazandı. Akabinde ise 81. Akademi ödüllerinin sunuculuğu yapma şansını yakaladı.

Ünlü aktör, şuanda Hollywood’un en zengin aktörleri listesinde yer almaktadır.