İş Hayatında Yaratıcılık

Günümüzde iş hayatındaki en önemli değerlerden birisi haline gelen yaratıcılık, yüksek oranda doğuştan gelen bir özelliktir. Ancak yaratıcılığı geliştirmek ve artırmak mümkündür. Diğer yandan ekip halinde çalışmak da yapılan işlerin yaratıcılığını artırır. Çünkü ekipteki her bireyin kendi düşüncesini sunması ve bu düşüncelerin etkileşimi ortaya daha yaratıcı sonuçların çıkmasını sağlar.

Yaratıcılığın önem kazanmasının en büyük sebebi her şeyin daha hızlı bir şekilde değişmeye ve gelişmeye başlamasından kaynaklanır. İnsanlar arasındaki iletişimin artması, iletişim yollarının teknolojiye bağlı olarak sürekli güncellenmesi gibi sebeplerle bir iş üretirken yeni yollara ihtiyacımız da artıyor. Artık herkesin zamanı kısıtlı. Bu kısıtlı zamanda iyi iş üretmek ve bu işi müşteriye, hedef kitleye ulaştırmak için bizim de hız kazanmak için yaratıcı çözümler bulmamız gerekiyor. Bunun yanı sıra her sektörde ürün ve hizmet miktarı oldukça yoğun. Bu bolluğun içinden sıyrılıp kurum ya da kişi olarak sivrilebilmemiz için de yaratıcılığımızı devreye sokmak zorundayız.

Yaratıcılığın doğuştan gelen kısmını bir yana bırakırsak bu konudaki becerimizi nasıl artırabileceğimizi de düşünmemiz gerekir. Kültürel birikimimizi artırmak, yenilikleri ve gündemi takip etmek, insanlarla fikir alışverişi yapmak ve yaratıcı olduğunu düşündüğümüz fikirler üzerine kafa yormak işe yarayabilir.

Özellikle iş hayatında yaratıcılık, yeni ve hatta acayip fikirler desteklenmelidir. Kimseyi küçümsememek ve hafife almamak bu noktada çok önemli. Çünkü ortaya atılan fikir saçma, sığ ya da işe yaramaz olabilir. Ancak ikinci bir kişi bu fikirden aldığı ilhamla onu işe yarar hale çevirme imkânı bulur. Beyin fırtınasının da amacı budur, insanlarda bir çağrışımlar silsilesi oluşturmak.