İş Hayatında Genel Korku Tipleri

Başarısızlık Korkusu: Kimse başarısız olmak istemez. Ancak başarısızlıklar, harika birer öğrenme fırsatlarıdır. Başarısızlık, sonsuza kadar sürmez. Düştüğünüzde kalkın ve dersler çıkartın. Birkaç deneme ve hata yapmadan hiçbir şey başaramazsınız. Başarı, başarısızlıktan kaçınmak demek değildir. Hiçbir şey yapmayan birisi, başarısız sayılmaz. Ama başarılı da değildir! İlerlediği yol boyunca başarısızlığa uğramamış hiçbir başarılı insanla karşılaşamazsınız.

Herkes, düşük bir kendine güven duygusuyla ve düşük bir yetenekle işe başlar. Ama zamanla daha iyi bir hale gelirler. O zaman devam edin! Hayaller kurun, adım atın ve korkularınıza rağmen savaş meydanına çıkın. Sizi büyük başarılara götürecek olan riskler alın.

Bir iş için yatırım yapılırken, sadece projeye yatırılan paranın maliyetleri ve riskleri değil, fırsat maliyeti de hesaplanır. Bu maliyet, parayı farklı bir alanda değerlendirilmesi durumunda elde edilecek olan kâra eşittir. Bu kaybedilen fırsat, çok pahalı olabilir. Bu nedenle bir girişimde bulunursanız, alacağınız riskleri ve kaybedebileceklerinizi hesapladığınız gibi, bu işi yapmazsanız kaybedebileceklerinizi de hesaplamalısınız. “Kazanç, ancak acıyla beraber gelir” sözünü hepimiz biliriz. Ama kazancın olmaması da acı vericidir.

Utanma Korkusu: Bu da başarısızlığa benzer. Ama “utanç” aslında başarısızlık korkusunun nedenidir. İnsanlar, başka insanlara nasıl göründükleri konusunda çok duyarlıdırlar. Ancak fark etmediğiniz bir şey var: Görüşlerine önem verdiğiniz bu insanların aslında pek de umurlarında değilsinizdir. Hem bizimle ilgili bir görüşleri olsa bile, hareketlerimizi yargılayacak deneyimleri ya da bilgileri var mıdır? Yeni veya harika bir şeyi yapmaya çalışmaktan utanç duymak çok saçmadır. Aslında çabalamaktan korkup hiçbir şey yapmadan kenarda durmak ve diğerlerini eleştiren birisi olmak çok daha utanç vericidir. Herkesi eleştiren böylesi bir kalabalıktan korkmayın. Asıl, onlardan birisi olmaktan korkun.

Konuşma Korkusu: Psikologlar, konuşma yapmanın, çoğu insanı ölmekten bile daha çok korkuttuğunu söylüyor. Benzer yeteneklerin gelişmesinde olduğu gibi, ne kadar çok konuşma yaparsanız, o kadar iyi bir hale gelirsiniz. Bu konudaki değişim, her seferinde tek bir adım, tek bir konuşma ve tek bir görüşme ile yavaş yavaş gerçekleşir. Tüm yeteneklerin gelişmesi ve korkuların dağıtılması için gereken tek şey harekete geçmektir.

Başarı Korkusu: Bu biraz garip gelebilir. Ama bazı insanlar, başarının getirdiklerinden korkarlar. Herkes başarılı insanların hayatlarındaki çalkalanmalara tanık olmuştur. Ama bu insanlar gerçekten de başarılı sayılırlar mı? Kutsal Kitaplar’a göre başarı; para ya da şöhret sahibi olmak değil, dürüst bir şekilde yaşamak, insanları sevmek ve hayatlarımızla herkese örnek olmaktır.

Başarıdan korkanlar, başarının onları kötü birisine çevireceğine inanırlar. Aslına bakarsanız açgözlülük, kıskançlık veya kindarlık gibi içimizde var olan duyguların, başarılı olup güç kazandıkça daha da arttıklarını gözlemleriz. Para ve başarı, karakterinizi yeniden şekillendirmez, var olanı ortaya çıkartır. Bu yüzden kalbimize, değerlerimize ve önceliklerimize odaklanmalıyız. Başarıdan korkmanıza gerek yok. Adım adım büyürsünüz ve kalbinizle değerleriniz doğruysa, bir bütünlük içerisinde olurlar. Böylece diğerlerine başarılı olmaları için yardım edersiniz ve başarı, mutluluğu da beraberinde getirmiş olur.