Hangi Özelliklerimizi Geliştirmeliyiz?

Hangi konuda gelişmeye ihtiyacınız olduğuna nasıl karar vereceksiniz? Tabii ki güçlü yanlarınıza odaklanarak… Jim Sunderberg şöyle der: “Üstün olduğunuz alanları keşfedin. Sonra da bu alanlarda gelişmek için kendinizi disipline edin.” Güçlü olduğunuz yönler üzerinde çalışmanız, verimli olmanızın en iyi yoludur. Örneğin; güçlü olduğunuz alanlar; liderlik, yaratıcılık ve iletişim kurmak olabilir. En iyi sonuçları, bu dört alandan birisine yönelik çalıştığınızda alırız. Bu dört alanda kendinizi geliştirdiğinizde gücünüz katlanarak büyür. Samuel Johnson şöyle der: “Hemen hemen herkes, hayatını aslında hiçbir zaman sahip olmadığı yetenekleri göstermeye çalışmakla harcar.” Zaman kaybından kurtulmak için güçlü yönlerinize odaklanın.

Okul eğitimi sırasında çoğumuz enerjimizi zayıf olduğumuz alanlara harcama konusunda cesaretlendiriliriz. Genellikle bir öğrencinin coğrafyası iyi, matematiği kötüyse hem öğretmenleri hem de ailesi tarafından matematik çalışmaya zorlanır.

Bu model okulda işe yarayabilir. Ama gerçek hayatta hatalı sonuçlara neden olur. Çünkü çoğumuz, herhangi bir alanda sadece küçük ilerlemeler kaydedebiliriz. 1 ile 10 arasındaki bir ölçekte 10 en iyiyse, çoğumuz bir alanda odaklanma gücümüze bağlı olarak 1 veya 2 puanlık bir gelişme sağlayabiliriz. Okul örneğini ele alalım: Eğer bir öğrenci matematikte 2’lik bir performans sergiliyorsa kendisini ne kadar adarsa adasın 4’ten daha fazlasını elde edemez. Matematik yeteneği “çok kötüden” ancak “kötüye” yükselebilir.

İşinizde daha az kötü olmayı mı, yoksa harikalar yaratmayı mı istersiniz? Daha iyi olmanın yolu, güçlü yanlarınıza odaklanmaktan geçer. Eğer başarılı olmak istiyorsanız esas işinizi 9 veya 10 seviyelerinde yapmalısınız. Diyelim ki bir satıcısınız ve bu alanda çalışanların ortalaması da 7 seviyelerinde. Siz 9 veya 10’luk bir performans sergilerseniz gerçek anlamda mükemmel sayılırsınız. Bu çalışma, bir satıcıya, muhasebe gibi daha az rekabetçi alanlardan daha fazla kazanç getirir.