Gelişme Kaydettiğiniz Yanılgısına Düşmeyin!

Gelişim yaşla birlikte kendiliğinden oluşmaz. Çoğunlukla bilgeliğin yaşla ve deneyimle edinildiğini düşünürüz. Ama çoğu zaman sadece yaşlanırız. Dış görünüşünüzdeki olgunlaşmanın içinizde de oluşmasını sağlamak için kişisel gelişimi hedef olarak benimsemelisiniz. Yıllar geçtikçe yaşlanan ama yine de olgunlaşmayan birçok insan vardır. Siz de aynı fikirde değil misiniz?

Çoğumuzun çocukluğu, ailemiz ve eğitmenlerimiz tarafından kontrol altında tutuldu. Bize neye-ne zaman çalışmamız gerektiğini söylediler ve gelişimimizi testlerle ölçtüler. Okul hayatını bitirdikten sonra artık verilen talimatların pasif alıcıları olmaktan çıkarız. Ne yazık ki bazı insanlar, okulu bitirdikten sonra öğrenmeye öncelik vermeyi bırakıyorlar.

Birer yetişkin olarak arayış içinde olmalı, kişisel gelişiminize ve öğrenmeye önem vermelisiniz. Paul Harvey, kişisel gelişim için yapılması gereken çalışmayı şöyle anlatır: “Eğer gittiğin yol, yokuş yukarı çıkıyorsa başarı yolundasın demektir.”

Gelişim kendiliğinden meydana gelmeyeceğine göre onu bilinçli bir şekilde edinmeye çalışmalıyız. Bunun da en iyi yolu plan yapmaktan geçer.

Kişisel gelişiminiz için bir zaman dilimi belirleyin. Earl Nightengale şöyle der: “Eğer bir insan her gün bir saatini belirli bir konu üzerinde çalışarak geçirirse beş yılın sonunda o konuda uzmanlık kazanır.” Malcolm Gladwell bu iddiayı “bir konuda uzmanlaşmak için o konu üzerinde 10.000 saat çalışılması gerektiğini” belirten “10.000 saat kuralı” ile doğrular.

Kişisel gelişim planınızı hazırlarken yapmanız gereken ilk iş, belirlediğiniz görev için “her gün bir saat çalışmak” kuralını koymaktır. Bu kurala gerektiği gibi uymak için, kişisel gelişimi önceliğiniz haline getirin, bunun için gereken zamanı ve parayı ayırın. Önceleri o bir saati doldurma fikri, gözünüzü korkutabilir. Ama yaşınız ilerledikçe hâlâ bilmediğiniz pek çok şey olduğunu keşfedeceksiniz.