Firma Rehberi Nedir?

firma rehberi nedirFirma rehberi, internet ortamında işletmenize ait telefon numarası, adres ve web sitesi adresinizi duyurabileceğiniz bir platformdur. Aslında nostaljik bir benzetme yapmak gerekirse cep telefonları çıkmadan önce telefon rehberleri vardı. O kalın kitapların içinde işyerlerinin ve evine telefon hattı bağlatanların isimleri, numaraları ve adresleri yer alırdı, ayrıca içinde reklamlar da bulunurdu. Her evde mutlaka bir tane olurdu. Tabii hat sayısının çok artmasıyla ve internetin hayatımıza girmesiyle işlevsiz bir hale geldiler.

Yine de basılı olarak da bu tür rehberlere hâlâ rastlamaktayız. Özellikle dergilerin yanında ek olarak verilen otellerin bulunduğu rehberler, restoranlar, sinemalar ya da sektörlere özgü olarak reklam ajansları, yayınevleri, fuarlar gibi pek çok rehberle karşılaşıyoruz. Bu rehberlerin artık çok daha spesifik olarak hazırlanması da gayet normal. Ancak basılı materyaller çok az kişiye ulaşmakta. Bu nedenle internet ortamında hazırlanan rehberler hem firmaların hem de müşterilerin işini oldukça kolaylaştırıyor.

Bir örnek verelim: Evinize çelik kapı yaptırmak istediğinizi düşünelim. Arama motoruna “çelik kapı” yazıp arama yaptığınızda önünüze onlarca sayfa serilecektir. Ancak bunların hepsi bu konuda üretim yapan firmalar olmayacağı gibi, sizin şehrinizde bile olmayan firmalar karşınıza çıkacaktır. Bir ayıklama yapmak ve işinize yarar tek bir linki bulmak bile zaman kaybettirecektir. Firma rehberi bu noktada imdadınıza yetişen en kullanışlı platform olacaktır. Çünkü bir firma rehberinde “çelik kapı” yazdıktan sonra bulunduğunuz ilçeyi seçip arama yaptığınızda size en yakın ve bu konuda üretim yapan firmalar sıralanır sadece. Böylece iletişim bilgilerine ve sitelerine kolayca ulaşıp hızlı bir şekilde aradığınız asıl firmaları inceleyebilirsiniz.