Evdeki Balıklar Sağlıklı Bir Şekilde Nasıl Saklanmalı

Sağlıklı beslenme alışkanlığının vazgeçilmezi olan, Uzmanların her hafta en az 3 gün tüketmekte fayda gördüğü balıkları çoğu zaman evlerde en pratik ve sağlıklı şekilde tüketilme alışkanlığı olmalıdır.

Fazla alınan tüketime ilk günkü gibi taze ve sağlıklı olarak derin dondurucu buzdolabı vb. soğutucularda muhafaza edilebilir. Sağlık açısından pratik yöntemlerle ve dikkatli bir şekilde muhafaza edilmelidir. Söz konusu tazeliği ve süre hassasiyetinde dikkatli olunması gereken balık olunca Akla gelen en önemli soru muhafaza ​​​seçenekEvdeki Balıklar Sağlıklı Bir Şekilde Nasıl Saklanmalıleridir. Evdeki balıklar sağlıklı bir şekilde nasıl saklanmalı? Balıkların muhafaza süresinden önce mutlaka dışarıda bekleme müddeti göz önünde bulundurulmalı.

Derin dondurucularsa balık türleri 0° ile 3° maksimum 4 ° arasında soğuklukta muhafaza edilmelidir. Böylece tazeliklerini daha uzun süre korumaktadır. Dondurulan ve şoklanan balıklar çözündüğünde aynı gün içerisinde tüketilip artan balıklar tekrarında derin dondurucuya girmemelidir. 24 saati geçecek sürede muhafaza edilecek balıklar temizlenip buzdolabı poşeti ile dondurucuya alınmalıdır. Derin dondurucuya koku vermesini istemediğiniz de balıkların üzerine kekik veya kimyon ekleyip dondurucuya alabilirsiniz.

Folyo ile sarılan balıklar genellikte parçalara bölünmüş ve iri balıklar olmalıdır. Küçük balıkların folyoya yapışıp tam çözünmediğinde kopma ve kırılma ihtimali yüksektir. 24 saatin üzerindeki muhafaza sürelerinde -18° muhafaza edilmelidir. Dondurucudan çıkan balıklar çabuk çözünmesi amaçlı sıcak su ve kaynar suda bekletilmemelidir. Balık içerisindeki vitamin ve mineralleri suda kalması engellenecektir. Temizlemesi zahmetli küçük balıklar üst üste dondurulduğu zaman çözünürken bütünlükleri bozulduğu için buzdolabı poşetlerine yatay ve eşit bir şekilde dağıtılmasına özen gösterilmelidir.

0° ile 3° arasında muhafaza edilen balıkların saklanma süresi maksimum 15 günü geçmemesi gerekmektedir. Büyük balık türleri için tüketim süresi -18° en fazla 2 aydır. -25 derecede ise bu süre 5 aya kadar çıkabilmektedir. Balıkların Dondurucuya girdiği tarihi net hatırlayabilmek için buzdolabı poşetlerinin üzerine yapışkan küçük not kâğıtları ile tarih yazılıp daha güvenli tüketim sağlanmalıdır.