ETKİLİ SUNUM TEKNİKLERİ

İş hayatının pek çok alanında ürünümüzü, hizmetimizi ya da projemizi karşımızdakilere kabul ettirebilmemiz için etkileyici sunum yapma becerimizi geliştirmemiz çok önemlidir. Anlatım yaptığımız topluluk müdürlerimiz, müşterilerimiz ya da sadece bilgi almak için bizi dinleyen insanlardan oluşabilir. Etkili bir sunum, hedeflediğimiz sonuca ulaşmamıza ve fikirlerimizin kabul görmesine imkân sağlar.

Sunumla ilgili ilk sorunlardan biri, topluluğa konuşmamız sırasında kendimizi kaygılı hissetmemiz ve heyecanlanmamızdır. Ancak bu, herkesin az ya da çok yaşadığı ve doğal bir durumdur. Hatta bu heyecanımızı belli bir seviyede tutabilirsek sunumumuza olumlu etkileri bile olabilir. Çünkü yaptığımız işi daha çok ciddiye almamızı sağlar. Ayrıca dinleyiciler, kaygınızı zannettiğiniz ölçüde fark etmez ve çok az bir kısmını algılar.

Sunumunuzu hazırlamak için harcadığınız her bir dakika, konuşmanız sırasında size olumlu katkılar sağlayacaktır. Bu yüzden ne kadar zaman ayırırsanız o kadar başarı gösterirsiniz. Hazırlık süreciniz dört adımdan oluşmalıdır.

  1. 1.      Adım: Sunumun Amacını Belirlemek

Öncelikle bu sunumu, konuşma yaptığınız kitleyi bilgilendirmek için hazırladığınızı unutmayın. Konuşmanın başında “Konu hakkında bilgi sahibi olanlar var mı aranızda?” diye sorabilirsiniz. Bunu, konuşmanızı yapmadan önce öğrenme imkânınız varsa sunumunuza ona göre yön verebilirsiniz. Çünkü hiç bilgi sahibi olmayan bir topluluğa aktarmanız gereken bilgilerle, konuyu bilenlere vermeniz gereken detaylar farklı olacaktır. Mesela konuyu hiç bilmeyenler için hazırladığınız sunumda paylaştığınız bilgiler, bilgi sahibi olan bir kitle için sıkıcı olacaktır. Bu durumda sunumunuza konuyla ilgili daha derin bilgiler eklemeniz ve temel bilgileri hızlı geçmeniz daha doğrudur.

Sizi dinleyenleri ikna etmeniz gerekir. Bunu başarabilmeniz için de düşüncelerinizi desteleyecek olan somut bilgiler paylaşmanız faydalı olur. Bu somut bilgileri fırsatınız varsa küçük bir deney yaparak ortaya koyabilirsiniz. Ya da deneylerin sonuçlarını, istatistiklerini ve analizlerini kaynaklarını belirterek anlatabilirsiniz. Bu kadar analitik bilgi paylaşmak da anlatımınızı mekanikleştirir ve sıkıcı bir hale getirir. Bu yüzden aralara dinleyicileri eğlendirecek fıkralar ve öyküler ekleyebilir, kostüm ve aksesuar kullanarak küçük canlandırmalar yapabilirsiniz.

  1. 2.      Adım: Planlama Yapmak

Hazırlıklarınızı yaparken sunum için ne kadar vaktiniz olduğunu sürekli aklınızın bir köşesinde tutmalısınız. Böylece konuyla ilgili kaç başlık oluşturacağınıza ve her birine ne kadar vakit ayıracağınıza doğru bir şekilde karar verebilirsiniz.

  1. 3.      Adım: Sunum Yeri ve Donanımı

Konuşma yapacağınız yeri önceden görmeniz gerekir. Böylece teknik açıdan ihtiyacınız olan materyallerin eksik olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Ayrıca aşina olduğunuz bir mekânda kendinizi daha rahat hissedeceksinizdir. Dizüstü bilgisayar, sunum dosyası gibi ihtiyacınız olan malzemelerin yedeklerini getirmeyi de ihmal etmeyin.

  1. 4.      Adım: Dinleyici Kitlesi

Dinleyici kitlenizin genel eğitim düzeyi, sosyokültürel durumu, mesleği ve konuyla ilgili bilgi düzeyi sunumunuzu şekillendirecektir. Dinleyici sayınız az ise sunumunuza bolca diyalog ekleyebilir ve iletişimin çift yönlü olmasını sağlayabilirsiniz. Ancak kalabalık gruplarda bu zorlaşacaktır. Bu yüzden iletişiminiz büyük ölçüde tek yönlü kalacaktır