ETKİLİ BİR EKİP ÜYESİ OLMAK

Etkili liderlikle ilgili yazılmış çok şey vardır ama etkili bir ekip üyesi için fazla bir şey yazılmamıştır. Başarılı bir ekip üyesi olmak, takdir edilecek bir şeydir. İkincil dereceden bir pozisyon olabilir ama değeri, liderlikten aşağı değildir. Liderlik için en iyi eğitim, yetenekli bir liderin müthiş bir takipçisi olarak alınır. Başarılı bir takipçi olmak için gerekenler yerine getirilmeden, büyük bir lider olmanın hayal olduğunu söyleyenler de vardır. Başarılı olmak için ihtiyaç duyduklarınızla ilgili olarak, köstebek yuvasında kral olmak yerine başkasının dağında prens olmak size daha fazla şey öğretecektir. Etkili bir ekip üyesi olma ve takipçilik becerilerinizi artırma yolunda size ışık tutacak birkaç anahtar ise şöyle:

Sadık bir takipçi olun. Dinamik bir takipçi olma rolünü benimseyin. Siz aşağı bir durumda değilsiniz, aslında eğitimdesiniz. Etkili bir ekip üyesi olmayı öğrenmedikçe lider olarak bekleneni veremezsiniz. Liderinizden kusursuzluk bekleyerek hamlık yapmayın. Çok sayıda insan “dört dörtlük” lider bulacaklarını sanarak bir liderden diğerine atlarlar. Lideriniz, dürüstlük ve ahlaktan ödün vermiyorsa ondan ayrılmayın. Böyleleri, mutlak sadakati hak ederler. Liderinize saygı gösterin ki o da bunun karşılığında ilerlemeniz için size yardımcı olsun.

Liderinize asla sözlü vaatlerde bulunup yerine getirmezlik etmeyin. Bir liderin ruhunu, yapabileceğinden fazlasını vaat edip yerine getirmekte başarısız olanlar kadar yıpratan bir şey yoktur. Liderler, hiçbir şey vaat etmeyip beklenmeyen bir şeyler ortaya koyarak onları şaşırtmanızı tercih ederler. İyi bir ekip üyesi asla “Bana güvenebilirsiniz” deyip sonra da bu güvenin karşılığını verme zamanı gelince mazeretler sıralamayacaktır. Ağzınızdan çıkanlara dikkat edin. Sözleriniz az, yerine getirdikleriniz çok olsun. Bir başka deyişle, sizin yerinize, ulaştığınız sonuçlar konuşsun.