Erdal Özyağcılar

Erdal Özyağcılar, Bursa’nın İznik ilçesinde 1 Ocak 1948 yılında dünyaya gelmiştir. Şehir tiyatrolarının usta oyuncusu olan Özyağcılar, buradan emekli olarak son dönemde tv dişzilerinde yoğun olarak rol almaktadır.

İlk sinema filmi 1966 yılında Ölüm Tarlası adlı proje sayesinde gerçekleşmiştir. Bizimkiler adlı tv çalışması sayesinde izlenme rekorları kıran bı projedeki şevket, karakteri ile oldukça beğeni toplayan Erdal Özyağcılar, ardından birçok tv projesinde rol almaya devam etti.

Ünlü oyuncu, Denizbank’a ait reklam filmlerinde de başarılı olarak rol almaktadır. Çekimleri 2009 yılında Maldivler adasında yapılan rekllamda ünlü isimler ile birlikte rol almaktadır.

Yıldız oyuncu konservatuar eğitimini aldığı yıllarda tanıştığı Güzin Özyağcılar ile ilişkisini koruyarak 1972 yılında evlenmiştir. Çiftin bu evlilikten Emrah Özyağcılar ve Zeynep Özyağcılar adında iki çocukları dünyaya gelmiştir.

Usta oyuncunun almış olduğu ödülleri ise; 1986 yılında 23. Antalya Film Şenliği’nden En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülünü Züğürt Ağa isimli projesi ile alırken 2008 ve 2009 yıllarında da elveda Rumeli adlı tv dizisi sayesinde önce 3.İsmail Dümbüllü Ödülleri’nden En İyi TV Oyuncusu ödülünü ardından ise 31.Radyo-Televizyon Gazetecileri Derneği Oskarları’ndan da En İyi Erkek Oyuncu ödülünün sahibi olmuştur.

Erdal Özyağcılar tiyatro ile ilgili olarak; Montserrat, Yolcu: Zengin Mutfağı, Beş Para Etmez Oyun, Aç Sınıfın Laneti ve Maviydi Bisikletim adlı tiyatro oyunlarında oyunculuk yapmıştır.

Yıldız oyuncunun rol aldığı film ve dizileri; Ölüm Tarlası, Ah Güzel İstanbul, Balatlı Arif, Seyahatname, Çöpçüler Kralı, Sultan, Kibar Feyzo, Hayatım Roman, Talihli Amele, Seni Seviyorum, Şabaniye, Postacı, Namuslu, Âşık Oldum, Yılanların Öcü, Züğürt Ağa, Ya Ya Ya Şa Şa Şa, Beyoğlu’nun Arka Sokakları, Adem İle Havva, Sis, On Kadın, -Sen de Yüreğinde Sevgiye Yer Aç, Bir Kırık Bebek, Gömlek, Yarın Cumartesi, Bizimkiler, Sevda Kondu, Şehnaz Tango, Delikanlı, Karakolda Ayna Var, Beşik Kertmesi, Mihriban, Abdülhamit Düşerken, Ah Yaşamak Var Ya, Güz Sancısı, Esir Şehrin İnsanları, Yabancı Damat, Altın Kafes, Elveda Rumeli, Karadağlar, İki Yaka Bir İsmail ve Sevdaluk gibi önemli projeler olmuştur.