En Seksi Meslekler

İsmi lazım olmayan bir sitede dünyanın en seksi meslekleri listelenmiş, fotoğraflar eşliğinde. Başlık ilgimi çekti açıkçası, okumadan edemedim. Listeyi hemen paylaşıyorum: Temizlikçi, tesisatçı, hostes, atlet, hemşire, bahçıvan, kadın polis, itfaiyeci, sanatçı, kadın sürüş hocası.

Bu liste beni epey eğlendirdi, özellikle de fotoğrafları. Öyle kadın ve erkek fotoğrafları kullanılmış ki ne temizlikçi o bizim bildiğimiz temizlikçi, ne tesisatçı bildiğimiz tesisatçı… Tabii ki görsellerde konsepte uygun giydirilen mankenler kullanılmış. Ama mankenler de bizim bildiğimiz Türk mankenlerden değil. Gerçekten çok başarılı seçimler ama bize gelen tesisatçı Hayri Abi’yi düşündükçe “fesuphanallah” çekiyorum. Hele temizlikçi Kıymet Abla o resimdeki kızı görse paralar sutyenle işe mi gidilir diye.

Velhasıl-ı kelam herkesin fantezisine göre değişir en seksi meslek. Mesela; memleketimizde bir sütçü geyiği vardır. Tabii pastörize süt kullanmaya başladığımız için kapıya gelmiyorlar artık. O yüzden listeye girememişler anlaşılan. Burası Türkiye, üfürükçü hocalarımızı es geçmek olmazdı ama liste belli ki ecnebi bir memleketten transfer edilmiş. Ama ben asıl sekreteri atlamalarına çok şaşırdım. Zira Secretary filmiyle kafamızdaki imajı güçlendiren, okuduğum yazının anavatanı olduğunu düşündüğüm Amerika’dır.

Şahsi fikrimi iletmeden de geçemeyeceğim. Yaratıcı işlerle uğraşan kişiler bana hep çekici gelmiştir. Hele bir de komikse daha da seksi. Yine Amerikan filmlerinden zihnimde kalan bir görüntü var: Plaza inşaatının 20. katında çalışan sarı baretli ve oldukça kaslı arkadaşlar. Tabii yine ülkemizdeki fotoğraflarla pek örtüşmüyor ama merak ediyorum yeryüzünde gerçekten böyle inşaat işçileri var mı yoksa bu da bir Hollywood efsanesi mi diye.