EKİBİMİ HEDEFE NASIL ULAŞTIRIRIM?

Büyük başarılar, büyük hedeflerin ürünüdür. Bir hedefiniz ya da hayaliniz yoksa bunun sebebi, bu konuda size ilham veren arkadaşlarınızın bulunmaması olabilir. Hayalinizin size verdiği heyecanı muhafaza etmek, vizyon sahibi olan ve coşkulu kişilerin arasındayken daha kolaydır. Vakit geçirdiğiniz kişilerin büyük bir hayali varsa bu size de sirayet edecektir.

Bir lider olarak hedefi, sürekli ekibinizin gözünün önünde tutmanız çok önemlidir. İnsanlar, hedeflerini unuturlar ya da hayatın günlük akışı hedeflerinin üzerini örter. Vizyon, ekibin üstünde birleştirici bir etkiye sahiptir. Heyecan verici bir unsurdur. Sizin ekibinizin hedefi ve vizyonu nedir? Ekibinizle bu konu üzerine ne kadar sık konuşuyorsunuz?

Liderliğin özü, vizyon sahibi olmaktır. Bu yüzden her fırsatta, açık ve etkileyici bir biçimde ifade edebileceğiniz bir vizyonunuz olmalıdır. Sayısız hedefinizin arasından, her şeyden daha fazla istediğiniz o “tek bir şeyi” seçin. Hedefinizin bu olduğunu ekibinize ilan edin. Bunu, ezbere söyleyebileceğiniz tek bir cümle ile ifade edin. Hedefi görsel bir hale getirerek onun somut bir örneğini yapın. Mesela sık sık görebileceğiniz bir yere, hedeflediğiniz şeyi hatırlatacak bir fotoğraf ya da onunla ilgili bir sözün yazılı olduğu bir kâğıt asabilirsiniz.

Hedeflerinizi paylaşabileceğiniz ve birbirinizi, onları gerçekleştirmek konusunda denetleyip motive etmekten sorumlu olacağınız birisini bulun. Ekibinizle bir “hedef partisi” yapın. Herkesi sahip oldukları hedeflerden dolayı tebrik ve takdir edin. Ekip lideri olarak, onlarla her bir araya geldiğinizde hedefinizi ifade edin.

Her şeyiniz olsa da, bir hayaliniz yoksa mutsuz olmanız ve hevesinizin kırılması kaçınılmazdır. Hedeflerimiz sayesinde adım atıp ilerleyebiliriz. Vizyonumuz ise, bize merdiven görevi yapar. Daha başarılı olmak istiyorsanız önce hedefinizle ve kendinizle ilgili düşüncenizi genişletmelisiniz. Her an, nasıl olmayı arzu ediyorsanız tam o şekildeymişsiniz gibi davranın. Zihninizde, kendinizi hedeflemiş olduğunuz başarıyı elde ederken resmedin ve bunu beyninize kazıyın. Bu resmi inatla aklınızda tutun. Solmasına asla izin vermeyin. Zihniniz, o resmi gerçekleştirmenin yollarını kendiliğinden bulacaktır.