DİPLOMASINI YETERSİZ BULANLARA ÇÖZÜM

Kimimiz üniversite, kimimiz lise, kimimiz ilkokul mezunuyuz. Aramızdaki yüksek lisanslıların sayısı da giderek artıyordur. Maatteessüf hepimiz iş hayatında kendimizi yetersiz hissetme duygusuna kapılabiliriz. Yetersizlik duygusunu iki üniversite mezunu kişilerden ilkokul mezununa kadar pek çok kişi yaşıyor. Bu, kendimizi kiminle kıyasladığımıza, neyi baz aldığımıza ve hedeflediğimize bağlı olarak değişir.

Öncelikle bu hissimizin ne derece gerçekçi olduğunu sorgulamamız gerekir. Hedeflerimizi de adım adım büyüterek ilerlemeliyiz. Böylece hastalığa dönüşmemiş bir yetersizlik hissiyle kendimizi geliştirme ve hayallerimizi gerçekleştirme yoluna girebiliriz.

Gün geçtikçe her alandaki imkânlarımız çoğalıyor. Eğitimle ilgili eksiklerimizi tamamlayabilmemiz için de alternatiflerimiz çeşitlenerek artıyor. Bunların içinde en göze çarpanlardan birisi “Hayat Boyu Öğrenme Eğitimleri”.

Başta Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere birçok devlet üniversitesi ve özel üniversitenin açtığı sertifikalı eğitim programları bulunuyor. Üstelik konu ve alanlardaki çeşitlilik neredeyse sınırsız. Her sektörün her dalına hitap eden bir eğitim bulabiliyorsunuz. Bu bölümlere birkaç örnek ise şöyle sıralanabilir:

–          Reklam Yazarlığı Eğitimi

–          Satış Ekibi Yönetimi Eğitimi

–          İnsan Kaynakları Uzmanlık Eğitimi

–          İkna Etme Teknikleri Eğitimi

–          Finans Matematiği Eğitimi

–          Satış Koçluğu Eğitimi

Artık her köşe başında açılan özel üniversiteler akşam, hafta sonu ya da uzaktan eğitim verme fırsatları sunuyor. Üstelik ödemeleri uzun vadelere yayarak ödeme kolaylıkları sağlıyorlar. Yarım kalan eğitiminizi tamamlamak ya da yüksek lisans yapmak için bütçenize uygun bir okul tespit edebilirsiniz.

Açıköğretimde de bölüm çeşitliliği her geçen yıl artıyor. Anadolu Üniversitesi uzun yıllardır bu konuda deneyim kazandığı için sistemini iyice oturtmuş ve imkânlarını genişletmiş durumda. Bu alternatifi değerlendirmemek için hiçbir sebep yok. Yeter ki çabalamaktan ve kendimize inanmaktan vazgeçmeyelim.

One thought on “DİPLOMASINI YETERSİZ BULANLARA ÇÖZÜM

  • Şubat 11, 2018 tarihinde, saat 2:21 pm
    Permalink

    diplomam çalıştığım kurumda yetersiz kalıyor artık bu konuda kendimi açık öğretim bürosuna giderek yazıldım ama ne kadar çabuk yüksek lisans mezunu olabilirim

Yorumlar kapatıldı.