Deneme Sürecini Atlatmak

Yeni bir işe başlamak her zaman için heyecan vericidir, stresli de diyebiliriz. Muhtemelen büyük bir uğraş sonucu kapağı istediğiniz gibi bir yere atmayı başardınız. Ama kâbus bitmedi. Çünkü kendinizi kanıtlayıp kısa zamanda başarı göstermeniz gerekiyor ki deneme süresinin sonunda işe kesin olarak kabul edilin. Karnınıza kramplar girmesi çok normal. Başarıya ve refaha çok yaklaşmışken dananın kuyruğunun kopacağı anlar yaşıyorsunuz. Üstelik pek de uzun olmayan bir süreç var önünüzde.

Deneme süresinin uzunluğu firmadan firmaya göre değişiyor. 1 haftadan 1 aya kadar çıkabilir. Bu süreç, hem işe en az hâkim olduğunuz hem de hata yapma endişesini en çok taşıdığınız zaman dilimidir. Olumsuz bir sonuç almamak adına deneme süreniz ne kadarsa o zaman zarfında konsantrasyonunuzun %100’ünü işinize vermekten çekinmeyin. İşten önce ya da sonra, hatta izin günlerinizde rutinin dışına çıkmaktan kaçının. Böylece sizi strese sokabilecek diğer etkenlerden mümkün olduğunca uzak kalmış olursunuz.

Durumun ciddiyetine ve deneme süresi ile ilgili kaygı seviyenize göre belki de sosyal yaşamınızı bile sınırlandırmanız moral bozucu durumlar yaşamamak adına iyi bir tedbir olabilir. Çünkü şu an moral bozukluğu, stres, tartışma, eğlence ya da hastalanmanın sırası değil. Tüm risk faktörlerini en alt düzeyde tutmalısınız.

İş yerinizdeyken özellikle deneme sürenizde her şeyi not alın ve her sabah bunları gözden geçirin. Bir şey atlamamanız için bunu yapmanız iyi olur. Aklımda kalır zannettiğiniz bilgiler yenilerinin hücum etmesiyle birlikte uçup gidebilirler. Bu yüzden kalem ve kâğıt kullanmaktan vazgeçmeyin.