Cansu Dere

14 Ekim 1980 tarihinde Ankarada dünyaya gelen Cansu Dere,  günümüzün genç manken sunucu ve sinema ve dizi oyuncuları arasında yer almaktadır. Yunanistan göçmeni olan ailesi İzmire yerleşmiştir. Bu nedenle Cansu Dere Üniversiteye kadar olan eğitim hayatını izmirde tamamlamıştır. İzmir Vali Vecdi Gönül Lisesi’nden mezun olan yıldız oyuncu, Üniversite eğitimini ise İstanbul Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nden mezun olarak tamamladı.

2000 yılında gerçekleşen Miss Turkey adlı güzellik yarışmasına katılmış ve bu Yarışmadan 3. Olarak ayrıılmıştır. Bu başarının ardından yoluna mankenlik ile ilgili çalışmalar ile devam etmişitir. Çok ünlü moda tasarımcıları ile çalışma imkânı bulurken, yurtdışındaki çeşitli defile organizasyonlarında da Türkiyeyi temsil etmiştir. Günümüzün en popüler mankenleri arasında bulunmaktadır.

Mankenlikle beraber 2000 yılında gelen televizyon proje tekliflerinide değerelendiren Cansu Dere, ilk olarak Kanal D’de yayınlanan çocuk ve müzik programı ile kamera karşısına geçerek sunuculuk işinde rol almıştır. Ardından Show tv ekranlarının Yarışma programı olan Türkiye’nin Yıldızları adlı programda ve bir Ntv programı olan Life Style Moda programlarının sunuculuk görevlerinide üstlenmiştir.

2000 yılında televizyon dünyasına girmiştir. İlk sunuculuk deneyimini Kanal D’deki Çocuk ve Müzik programıyla yaşamıştır. Ardından 2004 yılında Show TV’de yayınlanan Türkiye’nin Yıldızları adlı yarışmayı sunmuştur. NTV’de yayınlanan Life Style Moda programında sunuculuğun yanı sıra editörlük de yapmıştır. 2005’te yine NTV’de N Moda programının sunuculuğunu üstlenmiştir.

İlk oyunculuk deneyimi ise 2004 yılında çekilen Metro Palas adlı tv dizisinde gerçekleşmiştir.2005 yılında Alacakaranlık adlı başka bir projede yer alarak oyunculuk kariyerini başlatmıştır.

Yıldız oyuncu oyunculuk ile ilgili en büyük çıkışını 2006 yılında Atv ekranlarında yayınlanmış olan Sıla isimli tv dizisi sayesinde başrol alarak gerçekleşmiştir. Bu aşamadan sonra türk dizilerinin bayan başrol oyuncularının listesine ismini ekleterek yapımcıların en çok kapısını çaldığı oyuncular arasına girmeyi başarmıştır.

Cansu Dere, L’Oréal Paris’in Türkiye yüzü olarak tüm reklam filmlerinde rol almaktadır.

Yıldız oyuncunun Tv dizisi ve Filmleri Metro Palas, Alacakaranlık, Avrupa Yakası, Güz Yangını, Sıla, Kabuslar Evi: Takip, Son Osmanlı Yandım Ali, Ezel, Acı Aşk, Yahşi Batı, Altın Kızlar, Totally Spies: Casus Kızlar, El Yazısı, Behzat Ç. Seni Kalbime Gömdüm ve Muhteşem Yüzyıl olmuştur.

Cansu Dere’nin sinema deneyimi ise 2007 yılında beyaz perdeye giren Son Osmanlı Yandım Ali sinema filminde yaşanmıştır.