Büyüyünce EDİTÖR OLMAK İstiyorum!

“Ben okumayı çok seviyorum, yerde kâğıt parçası bulsam okurum” diyenlerin mesleğidir editörlük. Eğer küçük yaşlarınızdan beri kitap düşkünüyseniz lise mezunu olarak bile mesleğe adım atabilirsiniz. “O ‘de’ ayrı yazılacak, a’nın üstündeki şapkalar şık duruyordu niye kaldırdınız” gibi konulara hassasiyetiniz varsa hemen işe koyulabilirsiniz.

Hiç tecrübeniz yoksa başlayacağınız pozisyon redaktörlüktür. Herhangi bir metindeki imla hatalarını, eksik ya da fazla yazılmış harfleri ve gereksiz yere tekrar eden kelimeleri ayıklamak sizin işiniz. Belli bir süre sonra yardımcı editörlüğe yükselerek anlatım bozukluklarına ve metnin içindeki tutarsızlıklara müdahale etme, anlatımın akıcılığı için metne ekleme ya da çıkarma yapma inisiyatifini kullanabilirsiniz.

Editör olduktan sonra ise işe çok daha kapsamlı bakmak gerekir. Mesela kitap editörüyseniz öncelikle adam olacak kitabı gözünden tanımanız lazım. Bunun yanı sıra işe sadece ticari açıdan bakmayıp edebi yönü güçlü yeni yazarları keşfedebilecek kadar entelektüel birikime sahip olmalısınız. Yurtiçi ve yurtdışı yazın dünyasını takip edebilmelisiniz. Eliniz inceden kalem de tutmalı.

Editörlük kavramı gün geçtikçe çok çeşitli iş tanımları için kullanılır oldu. Web sitesi içeriklerini oluşturanlara da, haber yazanlara da, dergilerde çeşitli kategoriler için dosya konusu hazırlayanlara da editör deniyor. Bunların hepsinin farklı nitelikler ve ilgi alanları gerektirdiğini bilmek gerek.

Racona uygun ve eğitimini alarak mesleğe atılmak isteyenler Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunu olmalıdırlar. Ancak (İngiliz ya da Fransız Dili ve Edebiyatı gibi) yabancı dillerin herhangi birinden mezun kişiler de oldukça avantajlıdırlar. Çünkü yurtdışını takip etmek ve çeviri eserler üzerinde çalışmak konusunda daha donanımlı olurlar. Bu bölümlerden mezun kişilerin, tecrübeli isimlerin editörlükle alakalı kısa eğitim ya da seminerlerine katılmaları da büyük bir artı olacaktır.

Alaylı olarak mesleğe atılmak isteyenler de yine bu seminerlerden faydalanabilecekleri gibi dilbilgisiyle ilgili araştırmaların yer verildiği akademik kitapları okumaları faydalı olur. Türk Dil Kurumu’nun web sitesinden bu tür kitaplara ulaşabilirsiniz. Ancak kendinizi Türk Dil Kurumu ile sınırlandırmayın. Çünkü Türk Dil Kurumu’nun bakış açısı ve koyduğu kurallar her zaman en doğrusu olamıyor. Dilbilgisi konusunda farklı bakış açıları edinebilmek için diğer kaynakları da araştırmalısınız.

Akademik kaynakların dışında Arıtan Yayınevi’nden çıkan “Holistik İletişim” adlı kitabı temin edebilirsiniz. Kitabın en önemli özelliği şu: Size dilbilgisi ve dil kullanımı ile alakalı derin bir perspektif sunar, ufkunuzu genişletir. Orada savunulan her kuralı ve uygulamayı doğru bulmayabilirsiniz ama bu konuda sorgulama yapma becerinizi geliştirirsiniz. Yola baş koyanlara şimdiden başarılar…

Bir cevap yazın