Büyük Diktatör

buyuk-diktatorOrijinal adı The Great Dictator olan Büyük Diktatör, 1940 yılı Amerikan yapımı bir komedi filmidir. Sinema tarihinde çok önemli bir yeri olan Büyük Diktatör, yönetmeni Charles Chaplin’in ilk sesli filmi olma özelliğini taşımaktadır. Nazi’leri ağır bir dille eleştiren film, dönemin en çok ses getiren filmi olmuş ve Almanya’da gösterime girmesi yasaklanmıştır. 5 dalda Oscar’a aday gösterilen film herhangi bir ödüle layık görülmemiştir. Yayınlandığı dönemde Amerika Birleşik Devletleri’nin resmi olarak Almanya ile savaşya olmaması da filmi ilginç kılan etkenlerden biri olarak nitelendirilebilir.

Sinema tarihinin kült yapımlarından olan Büyük Diktatör filminin yönetmen koltuğunda oturan Charles Chaplin, aynı zamanda filmin senaryosunu da kaleme almıştır. Filmin başrolünde de yer alan Chaplin, En İyi Orijinal senaryo ve En İyi Erkek Oyuncu Oscar ödüllerine aday gösterilse de hiçbirini kazanamamıştır. Yapımcılığını da Charles Chaplin’in üstlendiği filmde başrolde yer alan Chaplin’e Paulette Goddard, Jack Oakie, Reginald Gardiner, Henry Daniell, Billy Gilbert gibi isimler eşlik etmektedir. 2 milyon dolarlık bir bütçeyle çekilen filmin müzikleri de Charles Chaplin tarafından bestelenmiştir. Chaplin’in ilk sesli filmi olan Büyük Diktatör, Chaplin tarzının sesli filmde de bozulmadan devam ettiğinin bir göstergesi olmuştur. Sert politik eleştirilerin yer aldığı film, sonunda yer alan ve önemli mesajların verildiği konuşma sahnesiyle de akıllarda yer edinmeyi başarmıştır.

buyuk diktatorPolitik mizah içeren Büyük Diktatör filminde, Chaplin Nazi lideri Adolf Hitler karakterini ti’ye alan bir role bürünüyor. Hitler’in parodisi olan Adenoid Hynkel karakterine can veren Chaplin, karakterin özelliklerini başarılı bir şekilde izleyiciye aktarıyor. Hynkel karakteri tüm dünyayı işgal etmeyi planlarken bir yandanda başka bir ülkenin diktatörü olan Benzino Napoloni karakterini etkilemekle meşguldür. Benzino Napoloni ise dönemin İtalya lideri Benito Mussolini’nin parodisidir. Filmde anlatılan bir diğer hikaye ise yine Chaplin’in canlandırdığı Yahudi bir berberberin başından geçenlerdir. Berber ülkenin lideri Hynkel ‘e oldukça benzemektedir.