Borsada Risk Yönetimi

Eski çağlardan beri var olan borsa tarımda meydana gelen ekonomik krizlerden kurtulmak için pazarlarda kullanılmaya başlanmıştır. İlerleyen dönemlerde ilk kez Belçika’da kurulmuştur. Türkiye’de ise Osmanlı Devleti zamanında savaş sonrası Osmanlı devletinin borca ihtiyaç duyduğu zamanlarda ortaya çıkmıştır. Cumhuriyet döneminde kurulan borsa İstanbul Menkul Kıymetler ve Kambiyo Borsasıdır. Pazarlardan çıkarak daha geniş yatırım araçlarına yön verilmiştir ve bu isim altında birçok bina kurulmuştur. Bunlardan bazıları hisse senetleri, tahviller ve daha birçok şeye yatırım yapılmaktadır. Borsanın gelişmesini ülkelerin ekonomik durumları belirlemektedir.

Dikkat Edilecekler

Ne kadar kazanç sağlarsanız sağlayın bu işi kaybetme olasılığı da vardır. Yükselirken bir anda elinizdeki her şeyi kaybedebilirsiniz. O yüzden yatırım yaparken çok iyi bir analiz ve bilgi gerekmektedir. Ne zaman nerede neye para yatırıp ne kadar kazanç sağlanacağının hesabını iyi yapmamız gerekmektedir. Belli başlı bazı yatırım tehlikeleri vardır. Bunlar piyasa, yönetim ve enflasyondur. Piyasada hiç bir dış ve ekonomik etken olmadan fiyatların düşmesidir. Yönetici tehlikesi firmanın kazancının ve kayıpların yönetimle alakalı olarak oluşmasıdır. Enflasyonun artmasıyla reel getirinin azalmasına enflasyon tehlikesi denilebilir. Piyasa girdiğiniz takdirde diğer bir yapmanız gereken husus ise başkalarının nelere para yatırdığını araştırmaktır.

Borsada Yönetim Nedir?

Yönetiminde ilk bilinmesi gereken şey paranızı nasıl yöneteceksiniz. Eğer paranın nasıl yönetilmesi gerektiğini bilirseniz risk en alt seviyelere kadar iner. Bu yüzden parayı en uygun şekilde kullanmak en önemli unsurlardandır. Bu işi, girmeden önce deneme hesapları ile piyasanın gidiş hattını anlayabilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz. Piyasada hangi alanda hangi işin yapılacağını bilip zamanı ona göre ayarlamak önemli hususlardan biridir. Eğer zamanı iyi ayarlayamazsak yaşanacak kayıplar bizi hayal kırıklığına uğratabilir. Bu konuda çoğu araştırmacı farklı seviyelerdeki fiyatlardan alım satım yapmanızı önermektedir.