Bitcoin Nasıl Ortaya Çıktı?

Teknoloji çağının para birimi olarak adlandırılan Bitcoin, Satoshi Nakamato tarafından ortaya atılan sanal bir uygulamadır. Bu uygulama yeni ortaya çıktığı zamanlarda çok fazla anlaşılamamış olsa da günümüzde tüm dünyada kabul görmektedir. Öyle ki günümüz para piyasalarında Dolar ve Euro’ya alternatif bir para birimi olarak değerlendirilen Bitcoin, artık yükselen bir küresel değer durumunda…

Her türlü resmi kurumdan bağımsız olarak çalışan Bitcoin, en basit tanımıyla dijital bir para birimidir. Bu dijital paranın önümüzdeki yıllarda kağıt paraların yerine geçip geçmeyeceği de tartışılan bir konu olmuş durumda. Tüm dünyada bu denli etkili olan bu para biriminin ortaya çıkışı 2008 yılında yaşanan mali kriz dönemine dayanıyor.

Mortgage krizi olarak adlandırılan bu çalkantılı dönemde Amerikan Merkez Bankası parasal genişleme alternatiflerini değerlendiriyordu. Bu durum yaşanırken Avrupa’da da başka bir mali kriz yaşanmaya başlanmış ve Avrupa ülkeleri büyük devlet borçlarının altında oldukça zor zamanlar yaşamaya başlamıştı. Yaşanan bu gelişmelerle birlikte insanların devlet tarafından basılan paraların değerine inancı kalmamıştı. Bitcoin böyle bir ortamda insanların güvenlerini tazelemek ve onlara yeni bir umut olmak için yaratılmıştı. Bitcon’in ilk zamanlarında bu para birimine güvenmek oldukça zor olmuştu. Fakat insanlar kısa zamanda Bitcoin sayesinde birikimlerini arttırdıklarını fark edince durum değişmişti.
 

Bitcoin Ne İşe Yarar

Son yıllarda tüm dünyada internet kullanımın yaygınlaşması artık alışverişlerin de internet üzerinden yapılmasına olanak vermeye başladı. Bu durumla birlikte, internet üzerinden yapılan alışverişlerde kullanılan kredi kartı bilgilerinin ele geçirilmesi ve dolandırıcılık eylemleri sorunu ortaya çıktı. Böyle bir ortamda kullanılmaya başlanan Bitcoin, internet dolandırıcılıklarının önüne geçebilmek için ideal bir seçim oldu. İnternet üzerinden güvenli alışveriş yapmaya imkan veren Bitcoin‘in aynı zamanda üretilmesi ve bu sayede birikimlerin arttırılma imkanı herkese oldukça cazip gelmeye başladı.

İnternet üzerinden yapılan her türlü alışverişte kullanılan Bitcoin, aynı zamanda dünyanın her yerine hızlıca para gönderebilme açısından da güvenli bir seçenek. Bu parayı üreterek birikim yapabilmek için ise, Bitcoin havuzlarına üye olmak yeterli bir eylem. Bu durum, Bitcoin madenciliği olarak adlandırılıyor.