Bitcoin Borsaları Ve Özellikleri

BİTCOİN BORSALARI

Bitcoin işlemlerinin yapıldığı platformlara Bitcoin borsası denilmektedir. Bitcoin madenciliğine yeni başlayan kişilerin en iyi bitcoin borsası konusunda pek bir bilgisi yoktur. Bitcoin sistemi yeni bir sistem değildir. Ancak ilk kurulduğu zamanlarda çok fazla ilgi görmemiştir. Bu nedenle açılan bitcoin borsalarının sayısı da azdı.

Bitcoin madenciliğinin önemi anlaşıldıktan sonra gösterilen ilginin artması ile beraber açılan bitcoin borsaları Türkiye piyasasında değer görmeye başlamıştır. Peki, en iyi bitcoin borsası neye göre belirlenmelidir? Bu noktada dikkat edilmesi gereken birçok ayrıntı vardır.

EN İYİ BİTCOİN BORSALARI SEÇİMİ

Bitcoin borsaları arasından en iyisi seçilirken dikkat edilmesi gereken ilk nokta, ilgili web sitenin ve sunucularının güvenilirliğidir. Bu nedenle, bu borsalarda işlem yapan müşteriler mutlu mu, memnun mu gibi soruların sorulması gerekir. Bitcoin borsalarının hangi para birimlerini kullandığı da önemlidir. Euro, Dolar, TL ya da diğer fiyat para birimleri ile ticaret yapılabilecek bir bitcoin borsası, geniş seçenekler sunduğu için önemlidir. En iyi bitcoin borsalarından bazıları şunlardır:

Şangay konumlu olan BINANCE, banka transferi ve alt coinler ile işlem yapmaktadır. Kur ise 25 + kripto para şeklindedir. İngiltere merkezli olan CEXİO ise banka transferi, Kredi kartı ve ethereum ile işlem yapılmasına izin vermektedir. Kullanıcı dostu hizmetler veren CEXİO, en iyi bitcoin borsalarından biridir.

ABD konumlu olan COİNBASE, kart ve banka transferi işlem yapan bir bitcoin borsasıdır. Rusya konumlu YObit bitcoin borsası ise kripto paralar ile işlem yapan bir borsadır. Bunun gibi birçok bitcoin borsası vardır ve her birinde işlem yapılan kurlar ile para birimleri farklıdır. Sizlere en uygun olan ve seçeneği fazla olan bitcoin borsalarının seçimlerine önem verilmelidir.

TÜRKİYE’DE BİTCOİN BORSALARI

Türkiye’de de bitcoin borsalarına ilgi artmış ve en iyi Türk bitcoin borsası araştırılmaya başlanmıştır. Birçok farklı özellikler barındıran önemli Türk merkezli bitcoin borsaları şunlardır:

BTCTurk.com

Türkiye’deki ilk bitcoin borsadır BTCTurk.com’dur. BTC Trader alt yapısını kullanan BTCTurk.com, Parapara seçeneği ile para yatırma şansı sunduğu için istenilen saat ve günde işlem yapılabilmektedir. Bu sayede hafta sonları da işlem yapmaya fırsat vermektedir. Yapılan güncelleme sonrasında sistem üzerinde Ethereum takası da gerçekleştirilmeye başlanmıştır.

Koineks.com

Yakın dönemlerde hizmete başlayan Koineks.com, 5 tane kripto parayı TL ile takas etmeye fırsat vermektedir. Bitcoin’e artan ilgi nedeni ile sürekli hizmetlerini geliştirmektedir. Bitcoin, Ethereum, Dash, Litecoin ve Dogecoin para birimleri ile işlem yapılabilmektedir.