BİR EKİBİ MOTİVE ETMENİN YOLLARI

Lider olarak ekibinizi motive etmek, verimi artırarak ekip üyelerinin daha iyi çalışmalarını sağlamak en önemli görevinizdir. Peki bunu nasıl yapabilirsiniz? İşte ipuçları:

  • Hayallerinizi Paylaşın!

Hayallerinizi paylaşmanız, insanların sizi tanımalarını ve hedefinizi net bir şekilde anlamalarını sağlar. Bütün başarılı liderlerin hayalleri vardır ve onları, gerçeğe dönüştürebilecek olan kişilerle paylaşırlar.

  • Sorumluluklarını Netleştirin!

İnsanların, yaptıkları işten doyum sağlamaları ve işlerinde daha üretken olabilmeleri için temel sorumluluklarının neler olduklarını bilmeleri gerekir. Ancak günümüzde iş hayatında yaşanan sorunlar, çalışan kişilerin tam olarak ne yapmaları gerektiğini bilememelerinden kaynaklanmaktadırlar. İşverenler, çalışanlarına çoğu zaman her şeyden sorumluymuş gibi yaklaşmaktadırlar. Bu, onları adeta durdurmaktadır. Tam tersine, hangi işlerden sorumlu olup hangi işlerden sorumlu olmadıklarını onlara net bir şekilde bildirmek gerekir. O zaman, istediklerimizi yerine getirmek için çabalar ve daha başarılı olurlar.

  • Düzenli Olarak Denetleyin!

İnsanlarla sürekli olarak iletişim halinde olmak gerekir. Sık sık küçük değerlendirmeler yapın. Yalnızca yıllık değerlendirmelerde, formalite icabı, yaptıkları işlerle ilgili olarak bilgi paylaşımında bulunan liderlerde açıkçası iş yoktur. İnsanlara düzenli olarak iyi çalıştıklarını belirtmek önemlidir. İyi çalışmadıklarında da bu, onlara en kısa sürede belirtilmelidir.

  • Şeffaf Olun!

Bütün liderler, bazı hatalar yapabilirler. Herkes hata yapabilir. Başarılı liderler ise, hatalarını görürler ve onlardan bir ders alırlar. Hatalarını düzeltmek için de ellerinden geleni yaparlar. Yüz beş üst düzey yöneticinin üzerinde yürütülen bir çalışma sonucunda, başarılı yöneticilerin birçok önemli özelliği belirlendi. En önemli özellikleri, başkalarını suçlamak yerine kendi hatalarını kabul ediyor olmalarıydı.

  • Zaman Ayırın!

Araya fazla mesafe koyma ve ilgisiz davranma gibi durumlarda, insanların cesaretleri kırılabilir. Onlarla belirli zamanlarda görüşmeli ve ilgilenmelisiniz. Birkaç sözcükle onları geçiştirmek yerine onlarla düzenli olarak görüşmeler yapmalısınız.

 

  • Çalışanlarınızın Hayallerinin ve İsteklerinin Farkında Olun!

            İşlerini yapmaları için bilmeleri gerekenleri çalışanlarınıza öğretirsiniz. Ama onları motive etmek ve verimlerini artırmak, eğitmekten farklı olarak, çalışanların ihtiyaçlarıyla bağlantılıdır. Daha iyi bir hale gelebilmeleri için ihtiyaçları olan desteği onlara vermelisiniz. Bunu iyi bir şekilde yapabilmeniz için ise onların hayallerini ve isteklerini bilmeniz gerekir.

  • Doğru Bilgi Kaynaklarına Yönlendirin!

Az miktardaki benzinle kimse uzak yola gidemez. Burada “benzin” derken kişisel gelişim için gereken kaynaklardan söz ediyorum. Bu değerli kaynakları bütün liderler sunabilirler. Çünkü çoğu kişi, doğru kaynakları nerede bulacağını ve ne tür kaynaklardan yararlanması gerektiğini bilememektedir. Birisinin eline, bir üst seviyeye yükselebilmesi için gereken kaynakları vermek kadar ona yardım edebilecek olan başka bir şey yoktur.

Bir cevap yazın