Benchmarking

Benchmarking kısaca, çok hızlı değişen ve rekabetin yoğun olduğu piyasada, bir şirketin zayıf yönlerini kuvvetlendirmesi ve verimliliğini artırması için diğer şirketlerle kendisini kıyaslamak için yaptığı araştırmalardır. Diğer şirketlerin nasıl uygulamalar yaptığı ve müşteri memnuniyetini, satışlarını, marka değerini nasıl artırdığı gözlemlenir. Çıkan sonuçlar doğrultusunda şirket bünyesinde yeni uygulamalara ve iyileştirmelere gidilir. Türkiye’de de yeni yeni uygulanmaya başlamıştır. Ancak özellikle reklam sektöründe çok daha eskiden ve daha yoğun bir şekilde kullanılmaktaydı.

Benchmarking, şirketler için olduğu kadar aslında bireyler için de kullanılması gereken bir kavram. Çünkü rekabet yalnızca piyasalardaki şirketler arasında değil, şirketlerdeki çalışanlar arasında da gün geçtikçe artıyor ve zorlaşıyor. Kendini alanlarındaki diğer çalışanlarla kıyaslamayanlar ve öngörülü davranıp kendi katması gereken özellikleri edinmekte gecikenler ya iş bulmakta güçlük çekiyorlar ya da işten çıkarılıyorlar.

Bu nedenle benchmarking kavramını bireysel olarak da hayatınıza sokmanız gerekir. Mesela; sizin yaptığınız işi yapanlar şu anda sizden farklı ve fazla olarak ne gibi özelliklere sahip? Hangi konularda kendilerini geliştirmişler? Bu soruların cevaplarını dönem dönem araştırarak kendinizi güncel tutmalı ve duruma göre değiştirip geliştirmelisiniz.

Özellikle otuz beş – kırk yaşını aştıktan sonra kariyeriniz tehlikeye girmeye başlar. Bunun önüne geçmenin tek yolu ise bireysel benchmarking konusunu gündeminize almaktan geçer. Sizden sonra gelen nesil zamana doğal olarak ayak uydurmuş bir şekilde ve gereken yeni donanımları edinmiş bir halde karşınıza çıkacaktır. Eğer yıllardır çalıştığınız firmanın demirbaşı haline gelmişseniz rehavete kapılmış olma ihtimaliniz çok yüksek. Yine de hiçbir şey için geç değil. Birkaç eğitim, seminer, kitap ve araştırmayla bu sorunu halledebilirsiniz. Yeniliklere ayak uydurmuş bir tecrübe, çaylakların tehdidi altında kalmaktan kurtulacak ve onlara liderlik ederek yoluna başarıyla devam edebilecektir.