İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

İş başvurusunda bulunmanın çeşitli yolları vardır. Başvurduğunuz kuruma, firmaya ve pozisyona göre değişkenlik gösterir. Kamu kurumlarına başvuru yapmayı düşünenler kurumun ilanını dikkatli bir biçimde okuyarak gereken şartlara uygun olup olmadıklarını tespit etmeleri gerekir. Aksi takdirde başvurunuz hem siz hem kurum için vakit kaybından başka bir şeye sebep olmayacaktır.

Kamu kurumlarına başvururken özen gösterilecek konuların başında son başvuru tarihi ve sizden istenen belgelerdir. Belgelerinizi eksiksiz bir şekilde ve postada yaşanabilecek gecikmeleri hesaba katarak tamamlamalısınız. Çoğunlukla kurumun internet sitesinden indireceğiniz başvuru formuyla birlikte belgeleri postalamanız istenir. Formunuzu tükenmez kalemle imzalamayı da unutmamalısınız. Diğer bir seçenek de belgelerinizi elden teslim etmektir. Bu yol hem daha hızlı hem de daha güvenilir olacaktır.

Özel şirketlere başvuru yapma şekilleri ise daha fazla çeşitlilik gösterir. Her şirketin yapısına bağlı olarak bu konudaki tercihleri de değişecektir. Özellikle küçük işyerleri ve firmalar hâlâ gazete ilanlarını tercih edebiliyorlar. Ancak internet aracılığıyla seçeneklerimizi çok daha fazla genişletebileceğimiz bir gerçek. Büyük kurumsal şirketlerin neredeyse tamamı, kendi web sayfalarında kariyer ve insan kaynakları bölümü oluşturarak açık pozisyonları ve aranan nitelikleri buradan duyuruyorlar. İnceleme kolaylığı sağladığı için de başvuru formlarını yine bu sayfalarında bulunduruyorlar. Bu yüzden özellikle başvuruda bulunmak istediğiniz yerlerin web sitelerini kariyer sitelerinden önce kontrol etmenizde fayda var.