BAŞARIYA ULAŞMADA MÜCADELENİN YERİ

Başarıya ulaşmak istiyorsanız mücadeleci olmak zorundasınız. Çünkü hayat, size ne hak ettiğinizi verir ne de eşit davranır. Elde edecekleriniz, yalnızca uğruna mücadele ettiklerinizdir. İnsanların başarıya, şanslı oldukları ya da doğru zamanda, doğru kişiyle karşılaştıkları için ulaştıklarını zannetmeyin. Dışarıdan öyle görünebilir ama onları başarıya götüren şey, mücadeleye sonuna kadar devam etme istekleridir.

Hedeflerinize ulaşmak, günbegün sürecek bir savaştır. Margaret Thatcher demiştir ki: “Bir savaşı kazanmak için, bir kereden fazla mücadele etmek zorunda kalabilirsiniz.” Çok doğru! Çünkü çarpışacağınız ilk cephe, zihninizdir. Düşüncelerinize karşı her gün yapacağınız savaşı kazandığınızda, sizinle hedefiniz arasındaki ejderhalarla savaşmak için gereken zırhı üstünüze geçirirsiniz. Başarıya, savaş vermeden ulaşamazsınız. Bundan kaçış yoktur. Cevaplanacak tek soru vardır: “Mücadele eden, galip gelmek için her gün savaş meydanına çıkacak mı?”

Başarı, şanslı olanı değil, mücadele edeni kayırır. Reddedilmeyi, her gün mücadele edip yenebilecek misiniz? Çünkü işinizi kolaylaştıracak duygu ve şartlarla her gün karşılaşmayacaksınız. Can sıkıntısı ve bezginlikle mücadele edebilecek misiniz? Özünüzdeki mücadeleci ruh, bunların üstesinden gelecektir. Üretken olmak için mücadele edebilecek misiniz? Kıymeti bilinmeyen zamanı israf etmemek için mücadele edebilecek misiniz? Daha iyisi için savaşabilecek ve hayaliniz için mücadeleye devam edebilecek misiniz?

Peki, en karanlık dönemde bile “Bedeli ne olursa olsun, vizyonumu savunacağım, sorumluluk alacağım, zorluklarla mücadele edeceğim, olumsuzluğun çekim gücüne karşı duracağım, etrafıma kayıtsız kalmayacağım, bana şartların değil, hayallerimin rehberlik etmesi için savaşacağım, kendimi her gün geliştirmek için mücadele edeceğim ve asla teslim olmayacağım!” diyebilecek misiniz? Bu ruhu korumak için gereken motivasyonu sağlayacak olan ve umutsuzluğun suratına haykıracağınız savaş naranız bu olsun.

Sıra dışı bir yaşam sürenler, aslında sıradan olandan daha iyisi için mücadele etmeye karar veren ve asla teslim olmayan kişilerdir. Düşündüğünüzden daha güçlüsünüz. Büyük bir hayal kurun ve bu hayal, yaşamınız ve dünyanızda devrim yaratsın. Mücadeleci ruhunuzu uyandırın. Asla teslim olmayın. Çıkın meydana ve daha iyi bir hayat ve kariyer için savaşın. Peki, bu iş nasıl olacak?

–          Kendinizi, daha iyi bir kariyer ve yaşam hayalinin peşini asla bırakmayan bir savaşçı olarak görün.

–          Liderinize yazarak, zor zamanlarda mücadeleden vazgeçmedikleri için kendilerine müteşekkir olduğunuzu bildirin.

–          Aşılmaz gibi görünen zorluklarla karşılaştığınızda, isminizin arkasından şu sözleri söyleyin: “[İsminiz], düşündüğünden daha güçlüsün.” İnançla ilerlerken bu cümlenin doğruluğundan şüphe etmeden birkaç kere tekrarlayın.