BAŞARININ ÖNÜNDEKİ İLK ENGELİ AŞMAK

Başarılı mı olmak istiyorsunuz? Eğer siz de çoğu insan gibiyseniz bu soruya coşkulu bir şekilde “evet” cevabını verirsiniz. Bildiğiniz gibi yüksek bir motivasyona sahip olan bir kişinin karşısına bile onu başarıdan alıkoyacak sayısız engeller çıkabilir. Ancak bu yazı, insanları her zaman başarıdan alıkoyacak tek bir engele odaklanıyor: Başlamamak.

Başlamak, harika bir “ayraç”tır. Yapanları yapmayanlardan, istediklerine sahip olanları olmayanlardan, kazananları kazanamayanlardan ve başarılıları başarısızlardan ayırır. Eğer başarıya ulaşabilmek için sadece istek duymak yetseydi herkes başarılı olurdu. Ama başarı, bir kitap gibidir. Başlangıç ve bitiş bölümleri, ön ve arka kapaklarda yer alır. Ön kapağını açmadan içindekileri okuyamazsınız. O zaman işe nasıl başlamalısınız?

Önce Kendinizden Başlayın!

“Ne yaparak başlamalıyım?” sorusundan önce “Kim ile başlamalıyım?” sorusunu sormalısınız. Önce kendimizden başlamalıyız, çünkü genellikle sorun bizden kaynaklanır. Eğer bir uçak seyahatine çıktıysanız uçuş öncesinde görevliler tarafından verilen talimatları duymuşsunuzdur. Herhangi bir acil durumda tavandan sarkıtılan oksijen maskelerinden bahsettiklerini hatırlıyorsunuz değil mi? Eğer beraber seyahat ettiğiniz kişi, maskesini takmak için yardıma ihtiyaç duyarsa görevliler önce kimin maskesini takmanızı öğütler? Kendinizinkini! Böylelikle siz nefes alamazken başka birisine yardım etmenizin imkânsız olduğunu hatırlatırlar.

Sadece kendi yararınızı düşünmediğiniz sürece önce kendinizden başlamak hiç de bencilce bir yaklaşım değildir. Önce kendi oksijen maskemi takıyorum ki başkalarına da yardım edebileyim. Lider olarak önce kendimle işe başlıyorum ki başkalarına başarıya ulaşmaları için gereken yardımda bulunabileyim.

Geçen yüzyılda Hindistan’ın bağımsızlığı için savaşan lider Mahatma Gandhi, bu prensibi, çok sevdiğim bir sözüyle açıklar: “Dünyada görmek istediğin değişimi, önce kendinde yaşa.” O, ihtiyacımız olan değişimin önce kendimizden başlaması gerektiğinin farkındaydı.