BAŞARILI PAZARLAMADA SOSYAL MEDYANIN İŞLEVİ

İşi pazarlama, reklam ve satış olanların dikkatine! Geleneksel yöntemlerle ve konvansiyonel medya ile ürün ya da hizmet satma, bir markayı tanıtma devri kapandı kapanıyor. Klasik pazarlamanın tamamen bitmesi mümkün değilse de özellikle kaymak tabakaya ulaşmak bu yolla gittikçe zorlaşıyor. Çünkü ekonomik ve eğitim düzeyi yüksek kesim artık daha seçici, televizyon ve basılı gazete okuma alışkanlığı giderek azalan bir hedef kitle haline geliyor.

Hal böyle olunca özellikle yeni neslin ve hayat standardı yüksek olan kesimin eğilimlerinin nasıl değiştiğini gözlemlemek zorundayız. Artık tabletler, akıllı telefonlar ve sosyal medya çağındayız. Televizyonda saatini bekleyerek bir şeyler izlemek yerine internetten bize uygun saatlerde belirli programları, filmleri, dizileri izliyoruz. Belirli haber sitelerinden, belirli konu başlığı altındakileri takip ediyoruz. Twitter, Facebook, Instagram gibi sitelerde daha fazla zaman harcıyoruz. Dolayısıyla yeni pazarlama stratejilerimizi bu doğrultuda şekillendirmek gerekiyor.

Televizyon, hâlâ en büyük hedef kitleye ulaşmamızı sağlayan araç. Ama kaçımız oturup reklam izliyoruz? Reklam çıkınca kanal değiştirmeyen ya da tuvalete, mutfağa gidip işini o arada halletmeyen kaç kişi var? Tüm bunlar göz önüne alındığında her türlü pazarlama, reklam ve satış etkinliğinin sosyal medyada var olması şart.

Sosyal medyada var olunması gereken belli başlı mecraları ise şöyle sıralayabiliriz:

–          Bloglar

–          Facebook

–          Twitter

–          Linkedin

–          Foursquare

–          Wikipedia

–          Ekşi Sözlük

–          Video Paylaşım Siteleri

–          Sunum Paylaşım Siteleri

–          Fotoğraf Paylaşım Siteleri

Bu liste daha da uzatılabilir ya da ihtiyacınıza göre daraltılabilir de. Başarılı bir pazarlama için sosyal medyayı nasıl kullanmanız gerektiğiyle ilgili daha detaylı bilgiye Salih Seçkin Sevinç’in “Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya” kitabından ulaşabilirsiniz.