Başarılı İnsanların Ortak Özellikleri

Kariyerimiz, hayatımızın en çok yer kaplayan alanlarından biri. Baktığınızda, ailemizden ve uykudan çok işimize vakit ayırıyoruz. Bu yüzden mutluluğun ve huzurun en büyük kaynağı olabilecek nitelikte. Hal böyleyken işimizde mutlu ve başarılı olmanın rotasını da keşfetmemiz önem kazanıyor. Peki, başarılı insanların ortak özellikleri neler? Ben bu soruyu kendi gözlemlerime dayanarak aşağıda cevaplayacağım. Ancak siz de bu konu üzerine düşünün ve tespitlerinizi not alın. Böylece bu keşiflerinizi hayatınıza uygulama fırsatı yaratabilirsiniz.

Zorluklar Karşısında Pes Etmemek

Bazen dışarıdan öyle gözükmese de istisnasız hepimizin hayatında engeller ve zorluklar mutlaka bulunur. Hayatın yapısı ve amacı bu belli ki. Zorlu deneyimler yaşayarak bir şeyleri anlamamız, olgunlaşmamız ve ruhumuzun büyümesi için bir gıda, bir yol gibi… Bu yüzden herkes anlaması gerekenlere göre zorluklarla karşılaşıyor, kimilerine göre sınanıyor. Bazısının deneyimleri daha ağır, bazısınınki daha hafif görünebilir. Ancak sonuçta hepimiz bu duyguyu yaşıyoruz. Başarılı insanlar ise bu gerçeği kabul ediyor, hayatın doğal bir parçası olduğunu benimseyerek zorluklar karşısında asla pes etmiyorlar. En önemlisi çözüm üretme yetisinin insanın en temel yetisi olduğunun bilinciyle hareket ediyorlar.

Sevdikleri İşi Yapmak

Çoğumuz sevmediğimiz işlere tahammül ederek emekli olmayı bekliyoruz. Hatta iş hayatına atıldığımız ilk günden emekliliğime kaç sene kaldığını hesaplamaya başlıyoruz. Oysa severek yapılan her şey, içinde bir yıldız varmışçasına ışık saçar ve cazibeli hale gelerek insanların ilgisini çeker. Heyecan uyandıran ve insanlarda olumlu hisler oluşturan işler çıkarmak, ancak yapmadan duramayacağınız ve sizi yataktan sabırsızlıkla kaldıran bir işle mümkün olur.

Çok Çalışmak

Bu başlık üzerine söylenilen çok şey var. Artık bir klişe halini aldı ve “çok çalışmak başarının olmazsa olmazı” demek insanlar üzerinde hiçbir etki bırakmaz hale geldi. Ama bence bizler, çok çalışmanın gerçekten ne anlama geldiğini ya unuttuk ya da hiç bilmiyoruz. Bu yüzden bu konunun önemini açıklamak yerine ne kadar çalıştığınızı, verimli çalışıp çalışmadığınızı, daha iyisini nasıl yapabileceğinizi düşünmenizi öneriyorum. Çok çalışmaktan kastımızın uzun saatler mesai yapmaktan çok derin bir şey olduğunu da hatırlatmak isterim.

Kendileri Gibi Olmak (Özgün Olmak)

Hepimiz en azından bir şeyi dünyada en iyi yapan kişi olarak yaratıldık. Hepimizin kendine özgü özellikleri var. Eşsiz yaratıldık. Bu yüzden eşsiz bir şeyler yapma potansiyeli taşıyoruz. İçinde bulunduğumuz topluma, genel geçer doğrulara uyum sağlama eğilimi çoğumuzu kendimize özgü olmaktan alıkoyuyor. Kendimiz olmaya korkuyoruz. Bu, doğal bir dürtü. Ancak başarılı ve mutlu olmak için bunu yıkmak zorundayız. Denediğinizde, nasıl güzel bir hafiflik ve özgürlük hissi yaşadığınıza inanamayacaksınız ve emin daha ilgi çekici hale geleceksiniz.

Yeteneklerini ve İlgi Alanlarını Keşfetmek

Çocuklar dinlemeseler bile yanlarında konuşulan her şeyi bilinçaltlarına kaydederler ve günü geldiğini onları bulundukları yerden çıkarıp hayatlarına sokarlar. Bu nedenle küçük yaşlarımızdan itibaren ailemizin “büyünce doktor olacak benim kızım” ya da “mühendis olacak benim oğlum” gibi cümlelere maruz kalan bilinçaltımız, büyüdüğümüzde doktor ya da mühendis olmak istediğimizi zannetmemize neden olur. Aileler çocuklarının yeteneklerini merakla keşfetmek yerine kendi hayallerini çocuklarına bu şekilde yüklemiş ve dayatmış olurlar. Bu yüzden gerçekten neyi sevdiğinizi ve neye yeteneğinizin olduğunu siz keşfetmelisiniz. Mesela; 2-3 yaşlarınızdan beri neyi yapmaktan alıkoyamazlarmış sizi, yapmaktan en hoşlandığınız şey neydi? Bunları keşfetmeye çalışın